Решения от заседание на 30.07.2024 г.

На заседанието си днес КФН реши:

1. Вписва емисия акции, издадена от „Чайкафарма Висококачествените Лекарства“ АД, гр. София, в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, с цел търговия на регулиран пазар.

Емисията е в размер на 7 300 000 лв., разпределени в 7 300 000 броя обикновени, поименни, безналични акции с право на глас, с номинална стойност 1 лев всяка една, с ISIN код BG1100008074.

2. Отписва емисия облигации, издадена от „Булгарплод – София“ АД, гр. София, и дружеството като емитент, от регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа.

Емисията е в размер на 3 000 000 лева, разпределени в 3 000 броя обикновени, поименни, безналични, лихвоносни, свободнопрехвърляеми, неконвертируеми, обезпечени облигации, с номинална стойност от 1 000 лева всяка една, с ISIN код BG2100012116.

3. Приема на първо гласуване на проект на наредба за изменение и допълнение на Наредба № 38 от 21.05.2020 г. за изискванията към дейността на инвестиционните посредници.

Проектът и мотивите към него са публикувани на интернет страницата на Комисията за финансов надзор в раздел „Нормативна уредба”, рубрика „Обществени консултации”, като бележки и предложения по проекта могат да бъдат представени в 30-дневен срок от публикуването му, до 29.08.2024 г. включително.

4. Одобрява Здравка Петрова за независим член на съвета на директорите на „Застрахователно акционерно дружество „АСЕТ ИНШУРЪНС“ АД.

5. Изпраща писмо до ЗК „ЛЕВ ИНС” АД с искане за допълнителна информация и документи във връзка с одобрение на член на управителния съвет на дружеството.

6. Изпраща писмо до „ЗАД ДАЛЛБОГГ: ЖИВОТ И ЗДРАВЕ” АД с искане за допълнителна информация и документи във връзка с одобрение на ръководител на функцията за съответствие в дружеството.

7. Изпраща писмо до „Българска агенция по експортно застраховане“ ЕАД с искане за допълнителна информация и документи във връзка с прехвърляне на ключовата функция по управление на риска на трето лице.

8. Изпраща писмо до Застрахователна компания „ЕМ ВИ ИНШУРЪНС“ ЕАД с искане за допълнителна информация и документи във връзка с прехвърляне на актюерската функция и на функцията по управление на риска на трето лице.

Преглед на MiFIR: ESMA стартира нови консултации

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA), регулаторният и надзорен орган на финансовите пазари в ЕС, публикува нов пакет обществени консултации с цел увеличаване на прозрачността и устойчивостта на системата на финансовите пазари, намаляване на отчетната тежест и насърчаване на конвергенцията в надзорния подход.

Този пакет включва:

  • Изменения на правилата за оценка на ликвидността на капиталовите инструменти, за тяхната прозрачност и за прага на обема.
  • Проект на новия технически стандарт за изпълнение за систематичните участници.
  • Раздел за доставчик на консолидирани данни (ДКД) във връзка с входните/изходните данни, за да се осигури пълно съответствие между изискванията за прозрачност и спецификациите на ДКД.
  • Раздел за обозначаване, който да се използва в докладите за прозрачност след сключването на сделката за недялови инструменти, който липсваше в предишната консултация.
  • Нови правила, определящи организационните изисквания на местата за търговия, добавящи нови разпоредби относно временно преустановяване на търговията и целенасочени изменения за адаптиране към рамката на DORA.

След като тези стандарти бъдат одобрени, те ще улеснят прилагането на ДКД в Европейския съюз, както и ще допринесат за по-информативен режим на прозрачност преди и след търговията. Новите правила също така имат за цел да насърчат ефективността и конкурентоспособността на европейските финансови пазари, благодарение на опростените изисквания за отчетност.

Следващи стъпки

ESMA ще разгледа всички получени коментари до:

  • 15 септември 2024 г. за техническите съвети (Раздел 3), RTS 1 (Раздел 4), RTS за входни/изходни данни за акции и ETF CTP (Раздел 8) и флаговете под RTS 2. Моля, изпратете вашия отговор тук.
  • 15 октомври 2024 г. за SI ITS (Раздел 5), RTS 3 (Раздел 6) и RTS 7 (Раздел 7). Моля, изпратете вашия отговор тук.

ESMA ще подготви окончателен доклад, който ще бъде предоставен на Европейската комисия.

Допълнителна информация и документи може да намерите на следния линк: MiFIR review: ESMA launches new consultations (europa.eu)

Всички публични консултации на Европейските органи може да намерите на следния линк: https://www.fsc.bg/evropeyski-vaprosi/es-publichni-konsultatsii/

Решения от заседание на 25.07.2024 г.

На заседанието си днес КФН реши:

1.Одобрява проспект за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия облигации, издадена от „Зенит инвестмънт холдинг“ АД, гр. София.

Емисията е в размер на 11 000 000 евро, разпределени в 11 000 броя обикновени, безналични, поименни, лихвоносни, свободнопрехвърляеми, обезпечени, неконвертируеми облигации, с номинална стойност на една облигация в размер на 1 000 евро, с плаващ лихвен процент в размер, формиран от 6-месечен EURIBOR с надбавка 1% (100 базисни точки), но не по-малко общо от 2,50% и не повече от 5,50% годишно, платим на 6-месечен период, с дата на емитиране 25.04.2024 г. и дата на падеж 25.04.2032 г., с ISIN код BG2100018246.

Вписва посочената емисия облигации в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, с цел търговия на регулиран пазар.

2. Одобрява проспект за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия облигации, издадена от „Ай Ти Еф Груп“ АД, гр. София.

Емисията е в размер на 3 900 000 евро, разпределени в 3 900 броя обикновени, лихвоносни, безналични, поименни, свободнопрехвърляеми, необезпечени, неконвертируеми облигации, с номинална стойност на една облигация в размер на 1 000 евро, с фиксиран годишен лихвен процент в размер на 13%, платим на 6-месечен период, с дата на емитиране 23.04.2024 г. и дата на падеж 23.04.2029 г., с ISIN код BG2100009245, с право на емитента да упражни кол опция на датите на 6-то, 7-то, 8-то и 9-то лихвено плащане, с право на облигационерите да упражнят две пут опции (пут опция при промяна в контрола на емитента и пут опция при неприемане на облигациите за търговия на регулиран пазар до 6 месеца от датата на емитирането им).

Вписва посочената емисия облигации в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, с цел търговия на регулиран пазар.

ESMA публикува ръководството за докладване по ESEF за 2024 г.

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) публикува актуализацията на своето Ръководство за докладване по Европейския единен електронен формат (ESEF), подкрепящо хармонизиран подход за подготовка на годишните финансови отчети. ESMA също така актуализира Приложение II на Регулаторните технически стандарти (RTS) за ESEF.

Актуализираното ръководство предоставя технически подобрения и насоки за улесняване на анализа и сравнението на данните, предоставя насоки за често срещани проблеми, които могат да възникнат и обяснява тяхното решаване.

Следващи стъпки

Емитентите се очаква да следват предоставените насоки при подготовката на своите годишни финансови отчети за 2024 г. Софтуерните компании също се очаква да следват насоките при разработването на софтуер, използван за подготовката на годишни финансови отчети във формат Inline XBRL.

Допълнителна информация и документи може да намерите на следния линк: ESMA publishes the 2024 ESEF Reporting Manual (europa.eu)

Съобщение относно провеждането на изпити за придобиване на право за упражняване на дейност като брокер на финансови инструменти и като инвестиционен консултант

На свое заседание, проведено на 23.07.2024 г., Комисията за финансов надзор взе решение по Протокол № 50 от 23.07.2024 г. за провеждане на изпити за придобиване на право за упражняване на дейност като брокер на финансови инструменти и като инвестиционен консултант и определи дати за тези изпити съответно на 09.11.2024 г. (събота) и 10.11.2024 г. (неделя), утвърди Ред за провеждане на изпити за придобиване на право за упражняване на дейност като брокер на финансови инструменти или като инвестиционен консултант, Тематичен конспект за изпита за придобиване на право за упражняване на дейност като брокер на финансови инструменти и Тематичен конспект за изпита за придобиване на право за упражняване на дейност като инвестиционен консултант. Конспектите и редът за провеждане на изпити за придобиване на право за упражняване на дейност като брокер на финансови инструменти или като инвестиционен консултант, са оповестени на официалната страница на Комисията за финансов надзор, в раздел „Инвестиционна дейност“, „Изпити за правоспособност“, „Изпити за брокер на финансови инструменти и инвестиционен консултант“.

Като приложения към Наредба № 7 са подготвени образци на заявления за допускане до изпит и на изискуемите декларации. Лицата, които искат да придобият право да упражняват дейност като брокер на финансови инструменти и/или като инвестиционен консултант, съгласно чл. 10, ал. 1 от Наредба № 7 подават заявления за допускане до изпит по образец със съдържанието по чл. 10, ал. 2 от Наредба № 7 в деловодството на Комисията за финансов надзор (КФН), по електронен път на delovodstvo@fsc.bg или чрез Единната информационна система (ЕИС) на КФН. Към заявлението се прилагат документите съгласно чл. 10, ал. 3 от Наредба № 7, които са изрично посочени в образеца на заявление.

За достъп и използване на е-услугите, предоставяни от КФН чрез ЕИС, кандидатите следва първоначално да подадат Заявление за ползване на Е-услуги, което е публикувано на интернет страницата на КФН – Начало/ЕИС/Ръководство за Е-услуги.

Образци на заявленията за допускане до изпити и на изискуемите декларации са налични на интернет страницата на КФН.

Документите за изпитите, които ще бъдат проведени на 09 ноември 2024 г. (събота) и 10 ноември 2024 г. (неделя), се подават в периода от 29 юли 2024 г. (понеделник) до 30 септември 2024 г. (понеделник) включително.

В заявлението задължително се посочва адрес на електронна поща, на който да бъдат изпращани съобщения по откритото производство за допускане до изпит.

Заявленията за допускане до изпит за придобиване на право за извършване на дейност като брокер на финансови инструменти или като инвестиционен консултант, подадени след обявения краен срок за подаване на документи (30.09.2024 г.), няма да бъдат разгледани.

Решения от заседание на 23.07.2024 г.

На заседанието си днес КФН реши:

1. Одобрява проспект за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия облигации, издадени от „Финанс Секюрити Груп“ АД, гр. София.

Емисията е в размер на 11 000 000 евро, разпределени в 11 000 броя обикновени, поименни, безналични, лихвоносни, обезпечени, неконвертируеми и свободнопрехвърляеми облигации с ISIN код BG2100010243, с номинална стойност на една облигация 1 000 евро, с плаващ годишен лихвен процент, равен на сумата от 6-месечен EURIBOR + надбавка от 1,00%, но общо не по-малко от 2,50% и общо не повече от 5,50%, платим на 6-месечен период, с дата на емитиране 26.03.2024 г. и дата на падеж 26.03.2032 г.

Вписва „Финанс Секюрити Груп“ АД като емитент и издадената емисия облигации в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, с цел търговия на регулиран пазар.

2. Одобрява Катрин Гранже-Поншон за член на съвета на директорите на „ГРУПАМА ЗАСТРАХОВАНЕ” ЕАД и съответно на „ГРУПАМА Животозастраховане” ЕАД.

3. Одобрява Михаела Станимирова за изпълнителен директор на „Джи Пи Презастраховане“ ЕАД и съответно на „Дженерали застраховане“ АД.

4. Издава разрешение на управляващо дружество „ДСК Управление на активи“ АД за организиране и управление на национален инвестиционен фонд, а именно национален договорен фонд от отворен тип „ДСК Стабилност – Еврооблигации 2“.

Вписва „ДСК Стабилност – Еврооблигации 2“ като национален договорен фонд от отворен тип в регистъра на националните инвестиционни фондове.

5. Насрочва изпити за придобиване на право за извършване на дейност като брокер на финансови инструменти (09 ноември 2024 г.) и като инвестиционен консултант (10 ноември 2024 г.). Приема ред за провеждане на изпитите, тематични конспекти и правила за оценяване, които са публикувани на страницата на КФН в раздел „Инвестиционна дейност”, „Изпити за правоспособност”, „Изпити за брокер на финансови инструменти и инвестиционен консултант”.

6. Вписва последваща емисия акции, издадена от „Българска Фондова Борса” АД, гр. София, в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, с цел търговия на регулиран пазар.

Емисията е в размер на 6 582 860 лв., разпределени в 6 582 860 броя обикновени, безналични акции с право на глас, с номинална стойност 1 лев всяка.

7. Изпраща писмо до „ФИ ХЕЛТ ЗАСТРАХОВАНЕ“ АД с искане за допълнителна информация и документи във връзка с издаване на одобрение на независим член на съвета на директорите и изпълнителен директор на дружеството.

Актуализация на въпроси и отговори от ESMA

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) актуализира въпроси и отговори във връзка с:

  • Директива 2011/61/ЕС относно лицата, управляващи алтернативни инвестиционни фондове (ЛУАИФ)
  • Регламент (ЕС) 2023/1114 относно пазарите на криптоактиви (MiCA)
  • Директива 2014/65/ЕС относно пазарите на финансови инструменти II (MiFID II)
  • Директива 2009/65/ЕО относно координирането на законовите, подзаконовите и административните разпоредби относно предприятията за колективно инвестиране в прехвърлими ценни книжа (ПКИПЦК)

Допълнителна информация може да намерите на следния линк: New Q&As available (europa.eu)

Всички въпроси и отговори на Европейските органи може да намерите на следния линк: https://www.fsc.bg/evropeyski-vaprosi/es-zakonodatelstvo/vaprosi-i-otgovori/

Решения от заседание на 18.07.2024 г.

На заседанието си днес КФН реши:

1.Одобрява проспект за първично публично предлагане и допускане до търговия на регулиран пазар на емисия облигации, които ще бъдат издадени от „Нова Индустриална Компания“ АД, гр. София.

Емисията е в размер на 30 000 000 лева, разпределени в 30 000 броя обикновени, безналични, поименни, лихвоносни, свободно прехвърляеми, обезпечени, неконвертируеми облигации, с номинална стойност на една облигация в размер на 1 000 лева, с плаващ лихвен процент в размер, формиран от 6-месечен EURIBOR с надбавка 1% (100 базисни точки), но не по-малко общо от 2,75% и не повече общо от 5,75% годишно, платим на 6-месечен период, с дата на емитиране 23.02.2024 г. и дата на падеж 23.02.2033 г., с ISIN код BG2100006241.

Вписва посочената емисия облигации, предмет на първично публично предлагане, в процес на емитиране, в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа.

2. Одобрява Васил Шарков и Веселин Василев за членове на съвета на директорите и Деница Маркова за нов член на съвета на директорите на „Български фонд за вземания“ АДСИЦ.

3. Одобрява договор за преобразуване чрез вливане на „Сирма Си Ай“ ЕАД, „Сирма Иншуртех“ ЕАД, „Сирма Солюшънс“ ЕАД, „Сирма Бизнес Консултинг“ ЕАД, „Сайънт“ ЕАД и „Ейч Ар Ем Сълюшънс“ ЕАД в „Сирма Груп Холдинг“ АД.

4. Прекратява образуваното производство за одобрение на проспект за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия в размер на 1 250 000 евро, разпределени на 1 250 броя обикновени, корпоративни, обезпечени и конвертируеми облигации, издадени от „Тиз Инвест“ АД, с номинална и емисионна стойност 1 000 евро всяка, с ISIN код BG2100046239, по искане на заявителя.

5. Изпраща писмо до управляващо дружество „Трейшън Инвест“ ЕАД с искане за допълнителна информация и документи във връзка с издаване на разрешение за организиране и управление на договорен фонд.

Актуализация на списъците със застрахователи и застрахователни посредници

За периода от 01.06.2024 г. до 30.06.2024 г. в КФН са получени 24 (двадесет и четири) уведомления от компетентни органи на държави членки по отношение намерението на застрахователи и застрахователни посредници със седалище в други държави членки на ЕС, които извършват дейност на територията на Република България при условията на свободата на предоставяне на услуги, в т.ч. уведомления за разширяване обхвата на извършваната дейност или за предоставяне на информация за промяната на адреси, представители или други обстоятелства.

За периода не са постъпили уведомления относно намерението на застрахователи със седалище в държава членка на ЕС да извършват дейност на територията на Република България. През периода няма постъпили уведомления относно оттегляне на намерението на застрахователни дружества със седалище в държава членка на ЕС да извършват трансгранична дейност на територията на Република България, при условията на свободата на предоставяне на услуги. Към края на м. юни 2024 г. броят на застрахователните дружества със седалище в други държави членки на ЕС и ЕИП, за които в КФН са постъпили уведомления за намерението им да извършват дейност на територията на България при условията на свободата на предоставяне на услуги се запазва на 431 (четиристотин тридесет и едно) дружества.

За периода от 01.06.2024 г. – 30.06.2024 г. в КФН са получени уведомления от компетентните надзорни органи на държави членки на ЕС относно намерението на 12 (дванадесет) застрахователни посредници със седалище в държави членки на ЕС да извършват дейност по застрахователно посредничество на територията на Република България при условията на свободата на предоставяне на услуги. В периода са постъпили 3  (три) уведомления относно оттегляне на намерението на застрахователни посредници със седалище в държави членки на ЕС да извършват дейност на територията на Република България при условията на свободата на предоставяне на услуги. В резултат на това, към края на м. юни 2024 г. броят на застрахователните посредници със седалище в държави членки на ЕС, заявили намерение да извършват трансгранична дейност в България, e 2 224 (две хиляди двеста двадесет и четири).

В периода 01.06.2024-30.06.2024 г. КФН не е изпращала уведомления относно намерението на български застрахователни дружества да извършват дейност  при условията на свобода на предоставяне на услуги на територията на други държави членки на ЕС. Така общият брой на местните застрахователи, заявили намерение да извършват застрахователна дейност на територията на други държави членки, се запазва на 22 (двадесет и две).

За периода 01.06.2024 г. – 30.06.2024 г. КФН е изпратила 1 (едно) уведомление до националните компетентни органи на ЕС относно намерението на местни застрахователни посредници да извършват трансгранична дейност при условията на свободата на предоставяне на услуги. Така общият брой на местните застрахователни посредници, заявили намерение да извършват трансгранична дейност, се запазва на 67 (шестдесет и седем).

Актуализираните списъци с уведомленията са публикувани на интернет страницата на КФН в раздел „Поднадзорни лица” – „Нотификации”.

Интервю на Председателя на КФН – г-н Бойко Атанасов, за Bloomberg TV Bulgaria

Председателят на Комисията за финансов надзор (КФН, Комисията) – г-н Бойко Атанасов даде специално интервю за предаването “Бизнес старт” на Bloomberg TV Bulgaria. В основата на разговора бяха бъдещи предизвикателства и очаквания в небанковия финансов сектор, свързани с принципите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за корпоративно управление в България; на общоевропейските регулации – Регламент за оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор (DORA – Digital Operational Resilience Act) и регламента относно пазарите на криптоактиви  (MiCA – Markets in Crypto-Assets). Темите бяха водещи в конференцията, която Комисията проведе миналата седмица.

Относно принципите на ОИСР, г-н Атанасов подчерта, че те са в основата на всяка една стабилна икономика – от една страна – важни за България, тъй като страната ни кандидатства за присъединяване в международната организация, а от друга – ключови за икономическия просперитет,  за подобряване на корпоративното управление, за насърчаване на социалната отговорност и гарантиране спазването на законите.

Вярването ми е, че корпоративното управление е в основата на всеки успешен и устойчив бизнес. То ни дава рамката, в която ние функционираме, същевременно ни дава и принципите на етика, отчетност, прозрачност, които са ключово важни за доверието и за устойчивост и дългосрочност в бизнеса. От друга страна – живеем в свят, където и регулатори, и компании, и инвеститори, и заинтересованите лица, изключително се нуждаят от доверие и от споделено разбиране за корпоративното управление. Във времена, в които промените са постоянни, а предизвикателствата многобройни – това може да е ключов инструмент, с който можем да регулираме кризите и да гарантираме устойчивостта на бизнеса“, заяви в ефира на „Bloomberg“ председателят на КФН.

Г-н Атанасов коментира пред аудиторията на медията и двата общоевропейски регламента – DORA и MiCA. Относно DORA – регламентът се счита за ключов, тъй като дава цялостна правна рамка на оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор, събирателен образ е на всички до този момент директиви и регулации, с пряко действие и ще влезе в сила от 17 януари 2025 г. От неговите думи стана ясно, че рисковете пред финансовия сектор по отношение на киберсигурността се увеличават и че има два съществени момента – сериозна подготовка за прилагането на регламента и съществени инвестиции, за да бъде изпълнен той. Необходимо е изграждането на стратегии за управление на рисковете във връзка с кибератаките, създаването на регистър и тяхното докладване. Трябва да се направи така, че в случай на кибератаки, а ако има и поражения, да може максимално бързо съответната компания във финансовата сфера да се възстанови така, че да работи безпроблемно. „Основната идея е – защита на компаниите и, съответно, защита на инвеститорите“ – заяви още той.

На финала на интервюто бе засегнат „най-интересният за младите хора регламент за пазарите на криптоактиви“ – какво е важно и какви ще бъдат ползите от прилагането му в България. По този въпрос председателят на КФН каза, че регламентът ще окаже сериозно влияние върху финансовия сектор и ще помогне да се преодолее пропастта между традиционните финанси и криптосвета, като има ясни принципи и регулации, по които да се работи. Регламентът MiCA дава правна сигурност и по този начин се защитават инвеститорите в криптоактиви, като в голяма степен регулациите на криптоактивите ще се припокриват с традиционните регулации и надзорни практики, но в целия Европейски съюз ще има еднакви правила за това как може да се предлагат и търгуват криптоактиви.

Пълното интервю може да видите тук: Бойко Атанасов, КФН: Принципите на ОИСР са важни за икономическия просперитет – Bloomberg (bloombergtv.bg)