Резултати от промяна на участието и прехвърляне на средства на осигурени лица от един в друг съответен пенсионен фонд за второто тримесечие и първото полугодие на 2024 г.

Управление “Осигурителен надзор” на Комисията за финансов надзор обяви резултатите от промяната на участие и прехвърляне на средства на осигурени лица от един в друг съответен пенсионен фонд за второто тримесечие и за полугодието на 2024 г. Данните са получени на база на справките, представени от пенсионноосигурителните дружества в Комисията за финансов надзор.

През второто тримесечие на 2024 г. в пенсионноосигурителните дружества са подадени общо 125 312 заявления за промяна на участие и прехвърляне на средствата от един пенсионен фонд в друг.

Общо 95 227 осигурени лица от подалите заявления през второто тримесечие на 2024 г. са променили участието си във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване. Общата сума на прехвърлените средства на осигурени лица с променено участие, подали заявления през второто тримесечие на годината, е 464 394 976 лв.

Осигурените лица, възползвали се от правото си за промяна на участие и прехвърляне на средства от индивидуалните партиди през първите шест месеца на 2024 г. са общо 185 001. Общият размер на прехвърлените средства от началото на годината е 890 020 877 лв.

Резултатите от промяната на участие и прехвърлянето на средства от един в друг съответен пенсионен фонд за второто тримесечие и полугодието на 2024 г. може да намерите в раздел: Осигурителна дейност/ Статистика / Статистика и анализи/ 2024

КФН е предоставила съгласие за прехвърляне на застрахователния портфейл на “UnipolSai Assicurazioni S.p.A.” към “Unipol Gruppo S.p.A.”

КФН е предоставила съгласие за прехвърляне на застрахователния портфейл на “UnipolSai Assicurazioni S.p.A.” към “Unipol Gruppo S.p.A.”, включващ застрахователни договори, по които Република България е държава членка, където е разположен рискът

Комисията за финансов надзор беше уведомена от компетентния орган на Република Италия (INSTITUTO PER LA VIGILANZA SULLE ASSICURAZIONI (IVASS)) за предстоящо вливане на “UnipolSai Assicurazioni S.p.A.” към “Unipol Gruppo S.p.A.”, включващ застрахователни договори, по които Република България е държава членка, където е разположен рискът. След преглед на представените документи, КФН взе решение за изпращане на писмо до националния компетентен орган на Република Италия относно предоставянето на съгласие за вливане на “UnipolSai Assicurazioni S.p.A.” към “Unipol Gruppo S.p.A.”.

След вливането “Unipol Gruppo S.p.A.” ще промени своето наименование на “Unipol Assicurazioni S.p.A.” и ще продължи да извършва дейност на територията на Република България при условията на свободата на предоставяне на услуги.

Решения от заседание на 29.08.2024 г.

На заседанието си днес КФН реши:

1. Одобрява проспект за допускане до търговия на регулиран пазар на емисия облигации, издадени от „Феникс Капитал Холдинг“ АД, гр. София.

Емисията е в размер на 15 000 000 евро, разпределени в 15 000 броя обикновени, безналични, поименни, лихвоносни, свободно прехвърляеми, обезпечени, неконвертируеми облигации, с номинална стойност на една облигация в размер на 1 000 евро, с плаващ лихвен процент в размер, формиран от 6-месечен EURIBOR с надбавка 1% (100 базисни точки), но не по-малко общо от 2,25% и не повече общо от 5,25% годишно, платим на 6-месечен период, с дата на емитиране 26.04.2024 г. и дата на падеж 26.04.2033 г., с ISIN код BG2100019244.

Вписва посочената емисия облигации в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, с цел търговия на регулиран пазар.

2. Одобрява Виктор Спасов за независим член на съвета на директорите на „ФИ ХЕЛТ ЗАСТРАХОВАНЕ“ АД.

3. Одобрява Кремена Патева – Петкова, Тодор Данаилов за членове и Ирена Лалова за независим член на съвета на директорите на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС“ АД.

4. Одобрява Цветан Цветанов и Марина Ведър за членове на управителния съвет на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ ЛЕВ ИНС“ АД.

5. Одобрява Петър Несторов за ръководител на функцията за съответствие на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО ДАЛЛБОГГ: ЖИВОТ И ЗДРАВЕ“ АД.

6. Одобрява Владимир Вълканов за ръководител на функцията за съответствие на ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ „ЕМ ВИ ИНШУРЪНС“ ЕАД.

7. Издава разрешение на управляващо дружество „ЕЛАНА Фонд Мениджмънт“ АД за организиране и управление на договорен фонд „ЕЛАНА Фонд Недвижими имоти“.

Вписва „ЕЛАНА Фонд Недвижими имоти“ като национален договорен фонд от отворен тип в регистъра на националните инвестиционни фондове.

8. От разгледаните до 29.08.2024 г. заявления за допускане до изпити за придобиване на право за извършване на дейност като брокер и/или като инвестиционен консултант, които ще се проведат съответно на 09 и 10 ноември 2024 г., до изпит за придобиване на право за извършване на дейност като брокер на финансови инструменти, насрочен за 09 ноември 2024 г., се допуска: Божидар Филипов. До изпит за придобиване на право за извършване на дейност като инвестиционен консултант, насрочен за 10 ноември 2024 г., се допускат: Христо Панайотов, Валерия Илиева, Виктория Симеонова, Мирена Лозанова, Карол Шарпов и Николай Христов.

Всички заявления се разглеждат по реда на постъпването им в едномесечен срок от подаването им. Всеки от кандидатите ще бъде уведомен лично на предоставения от него електронен адрес дали е допуснат до изпит. Списъкът на допуснатите кандидати ще се обявява на страницата на КФН поетапно, според реда на разглеждане на заявленията и след вземане на решение от КФН за допускане до изпит.

Обстоятелството, че имената на даден кандидат не фигурират в списъка към определена дата не означава, че не е допуснат до изпит, тъй като документите се разглеждат според реда на подаването им.

Допуснатите до изпит кандидати следва да заплатят такса за явяване на изпит в размер на 450 лв. за всеки от изпитите, на които ще се явяват. Срокът за заплащане на таксата е до 01.10.2024 г. Мястото на провеждане на изпитите ще бъде оповестено на страницата на КФН след разглеждане на всички заявления за допускане до изпит и изготвяне на окончателен списък на допуснатите кандидати.

9. Утвърждава „РСМ БГ“ ООД и „КРОУ БЪЛГАРИЯ ОДИТ“ ЕООД като одитори за извършване на съвместна проверка и заверка на годишния финансов отчет за 2024 г. „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО АРМЕЕЦ“ АД.

10. Изпраща писмо до „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО АКЦИОНЕРНО ДРУЖЕСТВО АРМЕЕЦ“ АД, с което уведомява дружеството, че към настоящия момент не са налице правни пречки за прехвърляне на ключова оперативна дейност по поддържане на информационно-технологична инфраструктура към трето лице.

11. Спазва в надзорната си практика Насоки относно надзорната отчетност за паневропейския пенсионен продукт (ПЕПП) (EIOPA-21/260 BG), издадени от Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (ЕОЗППО).

Рискове за потребителите от новостите в небанковия финансов сектор

В изпълнение на заложените в Програмата за защита на потребителите (2021 г. – 2024 г.) цели, КФН публикува информационен материал, повишаващ нивото на финансова грамотност и осведоменост относно инвестирането в продукти, свързани с устойчивост, и две предупреждения към потребителите, свързани с PROP търговията и лицата, които предоставят инвестиционни препоръки чрез социалните мрежи.

Материалите са достъпни на интернет страницата на Комисията, в рубриката “За потребителя”, раздел “Информация за потребителите“ и „Предупреждения за потребителите“, както и в You Tube канала и Linkedin профила на КФН.

Решения от заседание на 22.08.2024 г.

На заседанието си днес КФН реши:

1. Одобрява Николай Панайотов, Иван Мънков и Светослав Антонов за членове на съвета на директорите на „БУЛЛЕНД ИНВЕСТМЪНТС“ АДСИЦ, гр. София.

2. Одобрява Владислав Милев за изпълнителен член на съвета на директорите на „ЖИВОТОЗАСТРАХОВАТЕЛЕН ИНСТИТУТ“ АД.

3. Одобрява Иван Костов и Ива Фалина за членове на съвета на директорите на „ЕВРОИНС ИНШУРЪНС ГРУП“ АД.

Изпраща писмо до „ЕВРОИНС ИНШУРЪНС ГРУП“ АД с искане за допълнителна информация и документи във връзка с одобрение на член на съвета на директорите на дружеството.

4. Спазва в надзорната си практика Насоките за изменение на Насоки EBA/GL/2021/02 съгласно член 17 и член 18, параграф 4 от Директива (ЕС) 2015/849 относно комплексната проверка на клиента и факторите, които кредитните и финансовите институции следва да вземат предвид при оценката на риска от изпиране на пари и финансиране на тероризма, свързан с индивидуални делови взаимоотношения и случайни сделки (EBA/GL/2023/03) и Насоките за изменение на Насоки EBA/GL/2021/02 съгласно член 17 и член 18, параграф 4 от Директива (ЕС) 2015/849 относно комплексната проверка на клиента и факторите, които кредитните и финансовите институции следва да вземат предвид при оценката на риска от изпиране на пари и финансиране на тероризма, свързан с индивидуални делови взаимоотношения и случайни сделки (EBA/GL/2024/01), издадени от Европейския банков орган.

5. Изпраща писмо до „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ЕВРОИНС“ АД с искане за допълнителна информация и документи във връзка с одобрение на членове и независим член на съвета на директорите на дружеството.

Резултати от дейността по допълнително пенсионно осигуряване за първото полугодие на 2024 г.

Управление “Осигурителен надзор” на КФН обяви резултатите от дейността по допълнително пенсионно осигуряване за първото полугодие на 2024 г. Информацията е обобщена на база на отчетите за надзорни цели, представени от пенсионноосигурителните дружества в Комисията за финансов надзор. Публикувани са и данните за разпределението на осигурените лица по пол и възраст в пенсионните фондове към 30.06.2024 г.

Общият брой на осигурените лица в четирите вида пенсионни фонда към 30.06.2024 г. е 5 035 459 души, като нараства спрямо 31.12.2023 г. с 34 514 души, или 0,69 на сто, а спрямо 30.06.2023 г. със 70 149, или 1,41 на сто.

Най-голям дял от осигурените лица е концентриран в универсалните пенсионни фондове – 80,54 на сто. Лицата, осигурени в доброволните и професионалните пенсионни фондове, заемат съответно дял от 12,71 на сто и 6,55 на сто. Най-малък е делът на осигурените в доброволните пенсионни фондове по професионални схеми – 0,20 на сто.

Към 30.06.2024 г. нетните активи на пенсионните фондове са на стойност 24 585 983 хил. лв. В сравнение с 31.12.2023 г. нетните активи на пенсионните фондове нарастват с 7,22 на сто, а в сравнение с 30.06.2023  г. с 16,63 на сто.

Темпът на нарастване на нетните активи се различава по видове фондове. Най-бързо нарастват нетните активи на универсалните пенсионни фондове, които отчитат ръст от 17,60 на сто спрямо 30.06.2023 г. Следват професионалните и доброволните пенсионни фондове с ръст за същия период от съответно 12,97 на сто и 7,73 на сто. Отчетеният ръст на доброволните пенсионни фондове по професионални схеми за периода е 7,47 на сто.

Брутните постъпления от осигурителни вноски в пенсионните фондове през първото полугодие на 2024 г. са общо 1 434 845 хил. лв. и се увеличават с 14,69 на сто в сравнение с първото полугодие на 2023 г. Постъпленията от осигурителни вноски в УПФ регистрират ръст от 15,37 на сто, а в ППФ 10,40 на сто. Също така се наблюдава увеличение и в постъпленията от осигурителни вноски при доброволните пенсионни фондове и доброволните пенсионни фондове по професионални схеми, съответно с 6,99 на сто и 19,38 на сто.

Лицата, получаващи плащания от фондовете за извършване на плащания, към 30.06.2024 г. са 22 211, от които 3 453 пенсионери и 18 758 лица с разсрочени плащания. Това са лица, осигурявали се в универсалните пенсионни фондове и навършили пенсионна възраст. През първото полугодие на 2024 г. от фондовете за извършване на плащания са изплатени 4 111 хил. лв. за пенсии, 49  240 хил. лв. за разсрочено изплащане на осигурени лица и 173 хил. лв. на наследници на пенсионери и лица, получавали разсрочени плащания. Средният размер на изплатените пенсии през първото полугодие на 2024 г. е 231,56 лв., а средният размер на разсроченото плащане 457,10 лв. В сравнение с първото полугодие на 2024 г. средният размер на изплатените пенсии се увеличава с 6,44 лв., или с 2,86 на сто, а средният размер на разсроченото плащане се увеличава с 58,01 лв., или с 14,54 на сто.

Подробна информация за резултатите от дейността по допълнително пенсионно осигуряване за първото полугодие на 2024 г., както и за осигурените лица и натрупаните средства в пенсионните фондове към 30.06.2024 г. по пол и възраст може да намерите в раздел: Осигурителна дейност/ Статистика / Статистика и анализи.

Решения от заседание на 19.08.2024 г.

На заседанието си днес КФН реши:

1. Определя Диана Йорданова – заместник – председател на Комисията за финансов надзор, ръководещ управление „Осигурителен надзор“, за изпълняващ длъжността заместник-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“.

2. Одобрява Пламен Пейчев за прокурист и Нелина Мечкова за член на съвета на директорите на инвестиционен посредник „Евър Файненшъл“ АД.

3. Одобрява Бойка Жекова за член на управителния съвет на ЗК „Лев инс“ АД.

4. Одобрява представения нов устав на „Те-Трейд Инвест“ АДСИЦ, гр. София, който ще бъде предложен за гласуване на предстоящо извънредно общо събрание на акционерите на дружеството.

5. Издава разрешение на управляващо дружество „Трейшън Инвест“ ЕАД, да организира и управлява договорен фонд (ДФ) „Трейшън – Иновации и технологии“.

Вписва ДФ „Трейшън – Иновации и технологии“ в регистъра на колективните инвестиционни схеми.

6. Утвърждава „ПРАЙСУОТЪРХАУСКУПЪРС ОДИТ“ ООД и „Ейч Ел Би България“ ООД като одитори за извършване на съвместна проверка и заверка на годишния финансов отчет за 2024 г. на „ЗАД „АЛИАНЦ БЪЛГАРИЯ” АД.

7. Утвърждава „ПРАЙСУОТЪРХАУСКУПЪРС ОДИТ“ ООД и „Ейч Ел Би България“ ООД като одитори за извършване на съвместна проверка и заверка на годишния финансов отчет за 2024 г. на ЗАД „Алианц България Живот“ АД.

8. Утвърждава „ПРАЙСУОТЪРХАУСКУПЪРС ОДИТ“ ООД и „Ейч Ел Би България“ ООД като одитори за извършване на съвместна проверка и заверка на годишния финансов отчет за 2024 г. на „ЗАД Енергия“ АД.

9. Съгласува избора на „Пенсионноосигурително дружество Алианц България“ АД на „ПрайсуотърхаусКупърс Одит“ ООД и „Ейч Ел Би България“ ООД като одитори, които да извършат съвместна проверка и заверка на годишните финансови отчети за 2024 г. на пенсионноосигурителното дружество и управляваните от него фондове.

10. Изпраща уведомление до компетентния орган на Република Австрия във връзка с намерението на управляващо дружество „Блусмарт Инвестмънтс“ АД да осъществи публично предлагане на дялове на договорен фонд „Блусмарт Премиум Екуити“ на територията на съответната държава.

11. Изпраща уведомления до компетентните органи на Кралство Испания и Република Франция във връзка с намерението на инвестиционен посредник „БенчМарк Финанс“ АД да преустанови свободното предоставяне на инвестиционни услуги и дейности, без установяване, на териториите на съответните държави.

Диана Йорданова – зам.-председател на Комисията за финансов надзор (КФН) в интервю за Българско национално радио (БНР) по повод допълнителното пенсионно осигуряване в България

На 15 август г-жа Диана Йорданова, заместник-председателят на КФН, ръководещ управление “Осигурителен надзор”, бе гост в предаването „Нашият ден“, програма „Христо Ботев“ на БНР, по повод положителната оценка на ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие) на допълнителното пенсионно осигуряване в България и перспективите за неговото усъвършенстване и развитие.

По тази важна тема за цялото общество г-жа Йорданова коментира резултатите от прегледа на частното пенсионно осигуряване у нас, който е част от пътната карта за присъединяването на страната ни към ОИСР. Тя подчерта, че получената висока оценка от прегледа на частното пенсионно осигуряване в България, включително при съпоставката с пенсионните системи на други държави – членки на ОИСР, е в резултат на доброто сътрудничество и партньорство между Комисията за финансов надзор, Министерство на финансите, Министерство на труда и социалната политика, както и представители на браншови организации. Зам. – председателят на КФН поясни още, че вследствие на значими законодателни промени, реализирани след 2018 г. след  проведения преглед на сектора, той е един от най-стриктно регулираните в страната. Като пример посочи ежедневния надзор, осъществяван от Комисията за финансов надзор върху дейността на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

На поставения въпрос г-жа Йорданова разясни основните характеристики на тристълбовия пенсионен модел като един от най-добрите модели в международната практика и неговото предназначение за. постигане на т.нар. „заместващ доход“ при пенсиониране в размер на  70% от осигурителния доход общо от държавното обществено осигуряване и частните пенсионни фондове. От тях 20% би следвало да бъдат осигурени от плащанията от фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване, т.нар. „втори стълб“ и 10% от трети стълб, т.нар „доброволно осигуряване“.

Относно намеренията на КФН за усъвършенстване на пенсионната система и подготвяните законови промени в областта на частното пенсионно осигуряване в България, г-жа Йорданова коментира, че те са свързани с въвеждане на „мултифондовия модел“ въз основа опита на различните страни. Той дава възможност на хората да направят избор, дали желаят по-високо рисково или по-консервативно да бъдат управлявани парите им, както и отчитане на жизнения им цикъл, с оглед постигане на най-добрите за тях резултати. Колкото по-млад е човек, толкова по-дълго той ще се осигурява, съответно по-високата му толерантност към инвестиционния риск дава възможност за по-висока доходност и респективно по-високи пенсионни плащания. За целта са необходими законови промени, включително и известно допълнително завишаване на изискванията към пенсионноосигурителните дружества.

Във връзка с усъвършенстването на законодателството до момента са проведени срещи с Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване и други обществени организации. Също така заместник-председателят посочи социологическо проучване, проведено по инициатива на Комисията по труда и социалната политика към 49-то Народно събрание, което показва, че младите хора желаят по-гъвкаво, по-модерно, по-добро инвестиране и дори предпочитат сами да инвестират средствата си.

В края на разговора г-жа Йорданова подчерта ролята на КФН по осигуряване на спазването на нормативните изисквания, въвеждането на най-добрите международни практики и насърчаване на финансовата грамотност. Тя благодари на БНР за проявения интерес по въпроса, като отбеляза, че БНР винаги следи обществено значимите теми и е добър партньор за повишаване на финансовата грамотност на обществото.

Целият разговор може да чуете тук: https://bnr.bg/hristobotev/post/102033503/iordanova

Краен срок за оповестяване на 6-месечен консолидиран финансов отчет за дейността за 2024 г. от емитентите на ценни книжа

Краен срок за оповестяване на 6-месечен консолидиран финансов отчет за дейността за 2024 г., отчетите на емитентите на облигации по чл.100е, ал.2 или по чл.100б, ал.8 от ЗППЦК за второ тримесечие на 2024 г., които се изготвят на консолидирана база и доклад по чл. 100ж от ЗППЦК от довереника на облигационерите на индивидуална база за второ тримесечие на 2024 г.

Комисията за финансов надзор (КФН) обръща внимание на емитентите, че крайният срок за оповестяване на 6-месечен консолидиран финансов отчет за дейността за 2024 г. пред КФН и обществеността изтича на 29.08.2024 г.  Съгласно чл. 100о, ал. 2 от Закона за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК) емитентът, който изготвя консолидиран годишен финансов отчет, е длъжен да разкрива публично 6-месечен консолидиран финансов отчет за дейността си, обхващащ първите 6 месеца от финансовата година, в срок до 60 дни от края на шестмесечието.

Консолидираният финансов отчет, обхващащ първите 6 месеца от 2024 г.,  се представя в КФН по реда на чл. 100т, ал. 4 от ЗППЦК, а именно чрез Единната информационна система (ЕИС). Същият се разкрива и на обществеността в законоустановения срок, а именно до 29.08.2024 г. включително, по начина, предвиден в чл. 100т, ал. 3 от ЗППЦК – чрез избрана от дружеството информационна агенция или друга медия.

Съгласно чл. 100е, ал. 1, т. 2 от ЗППЦК емитентът на облигациите е длъжен да предоставя на довереника на облигационерите до 30 дни от края на всяко тримесечие, а за емитент, изготвящ консолидирани отчети, който се е задължил да спазва финансови показатели на консолидирана база – в срок 60 дни от края на всяко тримесечие, отчет за изпълнение на задълженията си съгласно условията на облигационната емисия, включително за изразходване на средствата от облигационния заем, за спазване на определените финансови показатели и за състоянието на обезпечението. Съгласно чл. 100е, ал. 2 емитентът предоставя отчета по ал. 1, т. 2 на комисията и на обществеността по реда на чл. 100т, ал. 3 и 4, както и на регулирания пазар на ценни книжа, на който облигациите са допуснати до търговия, по реда на чл. 100т, ал. 4 от ЗППЦК, а именно чрез Единната информационна система (ЕИС).  КФН обръща внимание, че отчетите на емитентите на облигации по чл.100е, ал.2 или по чл.100б, ал.8  от ЗППЦК за второ тримесечие на 2024 г., които се изготвят на консолидирана база, следва да бъдат представени в КФН, на обществеността и на регулиран пазар до 29.08.2024 г.

Срокът за представяне на доклад по чл. 100ж от ЗППЦК от довереника на облигационерите на индивидуална база за второ тримесечие на 2024 г. изтича на 29.08.2024 г.