Решения от заседание на 12.11.2024 г.

На заседанието си днес КФН реши:

1. Одобрява проспект за публично предлагане на варанти, които ще бъдат издадени от „Болкан Пропърти Инструментс“ АДСИЦ, гр. София.

Емисията е в размер до 4 500 000 броя безналични, поименни, свободно прехвърляеми варанти, с емисионна стойност 0,001 лева всеки варант, с ISIN код BG9200003242, които дават право на титулярите на варанти в срок от 5 години да упражнят правото си да запишат съответния брой акции от базовия актив на варантите по емисионна стойност 11,00 лева за акция, при конверсионно съотношение варант/ акция 1:1.

Вписва посочената емисия варанти, предмет на първично публично предлагане, в процес на емитиране в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа.

2. Одобрява проспект за първично публично предлагане на варанти, които ще бъдат издадени от „Еврохолд България“ АД, гр. София.

Емисията е в размер до 260 500 000 броя безналични, поименни, свободно прехвърляеми варанти, с емисионна стойност 0,50 лева всеки варант, с ISIN код BG9200007243, които дават право на титулярите на варанти в срок от 10 години да упражнят правото си да запишат съответния брой акции от базовия актив на варантите по емисионна стойност 2,00 лева за акция, при конверсионно съотношение варант/акция 1:1.

Вписва посочената емисия варанти, предмет на първично публично предлагане, в процес на емитиране, в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа.

3. Отписва емисия облигации, издадена от „Недвижими имоти София“ АДСИЦ, гр. София, от регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа.

Емисията е в размер на 9 000 000 евро, разпределени в 9 000 броя обикновени, лихвоносни, безналични, поименни, свободнопрехвърляеми, обезпечени, неконвертируеми облигации, с номинална стойност 1 000 евро всяка, с ISIN код BG2100012157.

4. Изпраща уведомления до компетентните надзорни органи на Република Полша, Република Италия, Република Хърватия във връзка с намерението на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНО ДРУЖЕСТВО ИНСТИНКТ“ АД да извършва застрахователна дейност при условията на свободата на предоставяне на услуги на съответните територии.

5. Изпраща уведомление до компетентния орган на Кралство Испания във връзка с намерението на „ЗАСТРАХОВАТЕЛНА КОМПАНИЯ АКСИОМ“ АД да извършва застрахователна дейност при условията на свобода на предоставяне на услуги на съответната територия.

Образци на справки и приложения по чл. 126, ал. 1 от КЗ и на Приложение № 9 към § 4, ал. 1 от ПЗР на Наредба № 53

Комисията за финансов надзор публикува образец на Приложение №1 и Приложение №3 към Заповед № 988 от 16.12.2022 г. на заместник-председателя на КФН, ръководещ управление „Застрахователен надзор“, изменена и допълнена със Заповед № 190/28.03.2024 г. и образец на Приложение №9 към § 4, ал. 1 от преходни и заключителни разпоредби на Наредба №53 от 23.12.2016 г. за изискванията към отчетността, оценката на активите и пасивите и образуването на техническите резерви на застрахователите, презастрахователите и Гаранционния фонд. Във връзка с включване на нов застраховател, получил лиценз за извършване на застрахователна дейност през месец юли 2024 г., в списъка със застрахователи и презастрахователи към Приложение № 1 е направена актуализация. Образците може да намерите в раздел „Административни документи”, ”Форми и образци”, „Застрахователна дейност“.

КФН проведе уебинар за ученици на тема „Инвестиции, застраховки и пенсионно-осигурителни продукти – възможности и рискове“

На 5 и 6 ноември, Комисията за финансов надзор, в партньорство с Министерство на образованието, реализира уебинари на тема „Инвестиции, застраховки и пенсионно-осигурителни продукти – възможности и рискове“, за запознаване на подрастващите с небанковия финансов сектор в страната. В онлайн събитията, взеха участие над 1000 ученици от гимназиалните класове на 90 училища в цялата страна.

В изпълнение на Националния план за финансова грамотност, за повишаване финансовата култура на учениците, служители на КФН, от дирекция „Анализи, жалби и преструктуриране“, с богатата си експертиза, презентираха и обсъждаха актуални въпроси с участниците в уебинарите.

Предстоят и други издания на инициативата, която има за цел с ежегодни събития да насочва вниманието на младите хора към възможностите и рисковете от използване на дигитални финансови продукти, както и ползите и предизвикателствата от участие в капиталовия, застрахователен и осигурителен пазар в България.

КФН: Прогресът в допълнителното пенсионно осигуряване

Препоръчаното от ОИСР въвеждане на мултифондов модел ще гарантира растяща доходност и увеличаване на размера на втората пенсия

Допълнителното пенсионно осигуряване е най-стриктно надзираваната от Комисията за финансов надзор /КФН/ дейност. Високото обществено значение и доброто междуинституционално взаимодействие осигуряват постигането на предвидима и трайна стабилност. Тази позиция на КФН беше изразена на форум за пенсионната система по повод 30-та годишнина на Българското актюерско дружество.

„Социалната отговорност, високият професионализъм и обвързаното партньорство са гарант за устойчивото развитие на пенсионната система в България“, каза Диана Йорданова, зам.-председател на КФН, ръководещ управление „Осигурителен надзор“. Тя напомни за положителната оценка на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /ОИСР/ на пенсионната система и препоръката за нейното надграждане с въвеждането на мултифондов модел, който да гарантира растяща доходност и като краен резултат – увеличаване на размера на пенсионните плащания от допълнителното пенсионно осигуряване. „Препоръките на ОИСР могат да бъдат изпълнени след обстоен актюерски анализ, професионална дискусия със синдикати и работодатели и намиране на най-работещото за България решение“, отбеляза Диана Йорданова. На финала трябва да има политическо решение за промени в законодателството, което е извън компетенциите на КФН. На форума Милена Иванова, директор дирекция “Регулаторни режими на осигурителния надзор” в КФН, очерта позитивните аспекти на частното пенсионно осигуряване в България: многостълбово организирана пенсионна система, която диверсифицира риска при пенсиониране; ясна правна рамка, регламентираща дейността по допълнително пенсионно осигуряване, както във фазата на натрупване, така и във фазата на изплащане, която покрива риска от преживяване и същевременно дава гъвкавост при избора на потребителите на пенсионни услуги и продукти; стабилна система на управление; стриктно лицензиране и компетентен риск-базиран надзор.

Системната значимост на сектора бе подкрепена и със статистически данни по отношение на балансовата стойност на активите под управление на пенсионноосигурителните дружества, които устойчиво нарастват и към 30.09.2024 г. възлизат на над 26 млрд. лв., като с най-голям относителен дял в балансовите активи на всички фондове са тези на универсалните пенсионни фондове – 87,38 на сто, следвани от професионалните пенсионни фондове – 6,70 на сто, доброволните пенсионни фондове – 5,85 на сто и доброволния фонд по професионални схеми – 0,07 на сто. Също така бе очертана динамиката в процеса на акумулиране на активи във фондовете за извършване на плащания – към 30.09.2024 г. активите на фондовете за изплащане на пожизнени пенсии са в размер на над 77 млн. лв., а на фондовете за разсрочени плащания – 105 млн. лв. Представиха се данни по отношение на тренда на осигурените във фондовете за допълнително пенсионно осигуряване лица, постигнатата доходност по години и силното влияние на негативните ефекти на световната финансова криза 2008 – 2009 г., геополитическите и икономическите конфликти, световната пандемия и други събития, породени от редица икономически фактори, създали сътресения и несигурност на финансовите пазари. Акцент се постави по отношение на въвеждането на възможност за инвестиционен избор или т.нар. мултифондова система, което ще гарантира допълнително преодоляване на негативните ефекти от инфлацията върху пенсионните спестявания и стабилно постигане на по-висока доходност. „Осигурените лица в частни пенсионни фондове следва да имат право на достатъчен брой и разнообразни инвестиционни възможности, които да им позволят да изградят подходящ инвестиционен портфейл, отразяващ техните индивидуални предпочитания, както и промените в потребностите през жизнения им цикъл“, каза Милена Иванова. Тя отбеляза, че в редица държави от Централна и Източна Европа е въведен инвестиционният избор в пенсионните системи като осигурените лица имат възможност да избират не само пенсионната компания, която да управлява вноските, натрупващи се по индивидуалните им партиди, но също и рисковия профил на конкретния инвестиционен портфейл. Мултифондовата система успешно се прилага в редица страни със сходни пенсионни системи – Естония, Латвия, Литва, Словакия, Хърватия, Полша и Румъния. Споделените данни и анализа на многообразието в мултифондовите структури на тези държави ясно очертават възможностите за подобряване на инвестиционните резултати на пенсионните фондове посредством въвеждане на портфейли с различен инвестиционен и рисков профил, обвързано с жизнения цикъл на осигурените лица.

Представени бяха и предимствата от въвеждане на мултифондовия модел, а именно: персонализация, която се изразява във възможността осигурените да адаптират инвестирането на своите пенсионни спестявания спрямо финансовите цели и рисковия си апетит; очаквана по-висока възвръщаемост предвид възможността осигурените лица, при започване на работа, да получат по-висока доходност при участие във фонд с по-висок риск с оглед дългия хоризонт на осигуряване, като се предвидят ясни законови механизми за защита на техните права и интереси, в случаи на поемане на по-висок риск по време на икономически спадове и не на последно място – смекчаване на риска с оглед защитата на спестяванията на осигурените лица – с наближаване на възрастта за пенсиониране осигурените лица да имат възможност да преминават към по-консервативно инвестиране. Като аргумент в подкрепа на въвеждането на многофондовия модел в допълнителното пенсионно осигуряване бе посочено и достигането на по-зрял етап в развитието на допълнителното пенсионно осигуряване – всекидневната оценка на активите на пенсионните фондове, ефективният надзор от КФН, натрупаният опит при инвестиране на капиталовите пазари на държави от и извън ЕС, укрепването на управленските структури и капацитета на пенсионноосигурителните дружества и повишаване на равнището на корпоративното им управление.

Бе подчертано и преразглеждането на пенсионните системи в редица държави и преминаването от схеми с дефинирани плащания към схеми с дефинирани вноски във връзка с развиващите се в световен мащаб демографски тенденции, което е показател за устойчивия фундамент на българската пенсионна система и за ролята на допълнителното пенсионно осигуряване от гледна точка гарантиране отчитането на осигурителния принос при определянето на пенсионните плащания.

„За успешното функциониране на мултифондовия модел е важно и необходимо осигурените лица да притежават базова финансова грамотност – да разбират различните опции за инвестиране на личните си пенсионни спестявания и да вземат информирани решения за тяхното управление“, заключиха от надзорния орган.

Позиция на КФН относно цената на застраховка „Гражданска отговорност“ за таксиметровите шофьори

По повод множество медийни изявления от различни заинтересовани лица относно твърдението за увеличение на цената на застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, Комисията за финансов надзор (КФН) заявява следното:

Комисията за финансов надзор внимателно следи всички медийни публикации и изявления във връзка с твърдението за увеличение на цената на застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Още преди официалното постъпване на 5 ноември 2024 г. в КФН на сигнал от Браншовата организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България, КФН вече беше образувала проверка, в рамките на която е изискала от поднадзорните си лица данни, въз основа на които да се установят фактите по случая и да се предприемат надзорни мерки, при необходимост, в рамките на законовите ѝ правомощия.

Въпреки че КФН няма задължение да събира информация относно тарифните ставки по застраховките, предлагани от местните застрахователи, тъй като това е забранено от правото на Европейския съюз, КФН има право да събира информация относно тарифите по отделни застраховки във връзка с конкретни надзорни цели, включително при постъпили жалби или сигнали за извършени нарушения на приложимите регулаторни актове в областта на застраховането.

Съгласно Кодекса за застраховането, по отношение на застрахователните премии, съществува изискване за достатъчност, което налага на застрахователите да определят и прилагат застрахователни премии, които осигуряват изпълнение на всички техни задължения, включително задължението за образуването на достатъчни технически резерви. В тази връзка КФН е оправомощена да осъществява надзор за достатъчност на застрахователните премии.

Комисията за финансов надзор е оправомощена да определя вноските в Гаранционния фонд на застрахователите, предлагащи задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите, която се заплаща заедно със застрахователната премия по тази застраховка. Следва да се подчертае, че понастоящем КФН е обявила за обществено обсъждане свое решение, с което не предвижда увеличение на вноските в Гаранционния фонд за 2025 г.

Не на последно място, следва да се посочи, че нито българското, нито европейското застрахователното законодателство, прилагано от КФН, предвижда ограничения на максималните размери на застрахователните премии по застраховките, включително и по застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, като премиите следва да бъдат регулирани само посредством естествените механизми на свободната пазарна конкуренция.

Решения от заседание на 05.11.2024 г.

На заседанието си днес КФН реши:

1. Одобрява проспект за първично публично предлагане и допускане до търговия на регулиран пазар на емисия облигации, която ще бъде издадена от „Алианц Банк България“ АД, гр. София.

Емисията е в размер до 50 000 000 евро, разпределени в до 500 броя обикновени, лихвоносни, поименни, безналични, неконвертируеми, първостепенни, непривилегировани, необезпечени, свободнопрехвърляеми облигации, структурирани да отговарят на изискванията за инструменти на приемливи задължения по смисъла на Глава XIII, Раздел II от Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, с номинална и емисионна стойност от 100 000 евро всяка, с ISIN код BG2100042246, с фиксиран лихвен процент за целия период на облигациите, платим веднъж годишно, считано от датата на издаване на емисията и определен на база пазарните условия в рамките на определения предлаган лихвен диапазон, с главница, платима еднократно на датата на падежа, със срок на облигациите от 4 години (48 месеца), с възможност за допълнително издаване на облигации до 12 месеца от датата на одобрение на проспекта от КФН, ако първоначално предложеният размер е под максималния размер на емисията, с право на емитента да упражни кол опция една година преди падежа на облигациите, кол опция при дисквалификация на облигациите като приемливи задължения и данъчна кол опция.

Вписва посочената емисия облигации, предмет на първично публично предлагане, в процес на емитиране, в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа.

2. Одобрява представените промени в устава на „ЦКБ Риъл Истейт Фонд“ АДСИЦ, гр. София, които ще бъдат предложени за гласуване на предстоящо извънредно общо събрание на акционерите на дружеството.

3. Издава одобрение на „Премиум Пропърти Инвест“ АДСИЦ за възлагане на дейности по чл. 27, ал. 3 от ЗДСИЦДС на трето лице по смисъла на чл. 27, ал. 4 от ЗДСИЦДС.

4. Вписва последваща емисия акции, издадена от „Бианор Холдинг“ АД, гр. София, в регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книжа, с цел търговия на регулиран пазар на ценни книжа.

Емисията е в размер на 4 044 229 броя обикновени, поименни, безналични, свободнопрехвърляеми акции с право на глас, с номинална стойност 1 лев всяка една, с ISIN код BG1100007076.

Европейският орган по ценни книжа и пазари публикува първия си консолидиран доклад за санкциите и мерките

Европейският орган по ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) публикува първия си консолидиран доклад за санкциите и мерките, наложени от националните компетентни органи в държавите членки през 2023 г. Изготвянето на такъв доклад ще бъде практика в бъдещата дейност на европейския надзорен орган и ще допринесе за сближаването на надзорните и правоприлагащи практики, както и за постигане на по-голяма прозрачност, в съответствие със Стратегията на ЕОЦКП за 2023-2028 г.

Докладът може да бъде намерен на следния адрес: https://www.esma.europa.eu/press-news/esma-news/esma-publishes-first-consolidated-report-sanctions