На свое заседание от 11.01.2006 г. Комисията за финансов надзор взе следните решения :
1. Одобри издаването на лиценз за извършване на дейност като управляващо дружество на “Болкан Капитал Мениджмънт” АД. Дружеството следва в 14-дневен срок да удостовери, че е внесен изискуемият капитал, съгласно чл.203, ал.1 от ЗППКЦ
Учредители на дружеството са «Финансова къща Логос – ТМ» АД с 51% от акциите с право на глас в общото събрание на акционерите и ИП «София Интернешънъл Секюритиз» АД с 49% от акциите.
2. КФН издаде лиценз на “Кепитъл Мениджмънт” АДСИЦ за извършване на дейност като дружество със специална инвестиционна цел: инвестиране на парични средства, набрани чрез издаване на ценни книжа, във вземания. Потвърди проспект за публично предлагане на 150 000 броя обикновени акции с номинална стойност от 1 лев всяка. Емисията акции е издадена от дружеството в резултат на първоначално увеличаване на капитала му, съгласно решение на общото събрание на акционерите от 24.10.2005 г.
Учредители на дружеството са „ЦКБ Груп Асетс Мениджмънт”ЕАД, притежаващи 70% от капитала и „Застрахователно акционерно дружество Армеец” АД с 30% от капитала.
3. КФН издаде лиценз на “ЦКБ Риъл Истейт Фонд” АДСИЦ за извършване на дейност като дружество със специална инвестиционна цел: инвестиране на парични средства, набрани чрез издаване на ценни книжа, в недвижими имоти. Потвърди проспект за публично предлагане на 150 000 броя обикновени акции с номинална стойност от 1 лев всяка. Емисията акции е издадена от дружеството в резултат на първоначално увеличаване на капитала му, съгласно решение на общото събрание на акционерите от 25.05.2005 г.
Учредители на дружеството са „ЦКБ Груп Асетс Мениджмънт”ЕАД, притежаващи 70% от капитала и „Застрахователно акционерно дружество Армеец” АД с 30% от капитала.
4. Потвърди проспект за вторично публично предлагане на облигации, издадени от “Св. Св. Константин и Елена Холдинг” АД. Емисията е в размер на 5 000 000 евро, разпределени в 5000 броя обикновени, необезпечени, лихвоносни облигации с номинална и емисиона стойност 1 000 евро всяка, матуритет 60 месеца, фиксиран лихвен процент в размер на 7.50% проста лихва на годишна база, шестмесечен период на лихвено плащане, дата на емитиране – 18.11.2005 г. и падеж – 18.11.2010 г.
5. Вписа в публичния регистър последваща емисия акции, издадена от „Адванс Терафонд” АДСИЦ в резултат на увеличение на капитала на дружеството от 6 500 000 лева на 11 050 000 лева чрез издаване на 10 400 000 броя обикновени акции с номинална и емисионна стойност от 1 лев всяка.
6. Наложи временна забрана на търгово предложение от “Енергоремонт – Холдинг” АД, гр. София, за закупуване чрез инвестиционен посредник “Първа Финансова Брокерска къща” ООД на акции на “Енергоремонт – Варна” АД, с. Езерово, от останалите акционери на дружеството.
7. Отказа издаване на лиценз за извършване на дейност като дружество със специална инвестиционна цел на “Декстра Недвижимости” АДСИ
8. Прие на първо четене проект на Наредба за документите, за реда на тяхното съставяне и за информиране при настъпване на застрахователни събития, свързани с моторните превозни средства.
Наредбата е изготвена на основа на Наредба № І – 167 от 24.10.2002 г. на МВР и МФ и урежда условията и реда за взаимодействие между МВР, застрахователите и КФН. Приемането на новия проект на наредба е свързано с влизането в сила на Кодекса за застраховането. Наредбата следва да бъде приета съвместно от министъра на вътрешните работи и КФН.
Новите моменти в проекта на наредба са свързани с приемане на методика, по която ще се отчита процентът на моторните превозни средства без застраховка „Гражданска отговорност”. Обхватът на застраховката ще се изчислява като се отчита общия брой регистрирани пътнотранспортни произшествия и броя на пътнотранспортни произшествия с участието на МПС без застраховка „Гражданска отговорност”.
В тази връзка се предвижда ДНСП- МВР ежемесечно до 20-то число да предоставя на КФН статистическа информация за общия брой на регистрираните пътнотранспортни произшествия на територията на страната и по региони и броя на регистрираните пътнотранспортни произшествия с виновно участие на водач без застраховка „Гражданска отговорност”. От своя страна КФН ще предоставя на ДНСП- МВР ежемесечно до 20-то число информация за превозни средства със сключена застраховка „Гражданска отговорност” и броя изплатени щети от Гаранционния фонд по вина на собственици на МПС без застраховка „Гражданска отговорност”.
9. Прие на първо четене проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 21 за собствените средства и границата на платежоспособност на застрахователите и здравноосигурителните дружества.
С проектонаредбата напълно се транспонират европейските директиви по отношение на изискванията за границата на платежоспособност на застрахователите в нашето законодателство.
Проектът на наредбата ще бъде публикуван на интернет страницата на КФН и ще бъде изпратен за съгласуване на Асоциацията на българските застрахователи и на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване.
10. Прие на първо четене проект на Наредба за реда и методиката за образуване на техническите резерви от застрахователите и на здравноосигурителните резерви.
С предлагания проект на Наредба се обезсилва Наредбата за реда и методиката за образуване на застрахователните и здравноосигурителните резерви (приета от Министерския съвет с постановление № 13 от 24.01.2003 г. и обн. ДВ, бр. 10 от 04.02.2003 г.), като същевременно проекта на Наредба, привежда изискванията за техническите резерви съобразно духа и концепцията, заложени в Кодекса за застраховането, а именно:
– премахват се част от различните одобрения на параметри при формирането на техническите резерви;
– променят се определени ограничения, свързани с формирането и разпореждането със запасния фонд,
– премахва се задължението за разпределяне на най-малко 90 на сто от реализирания доход от инвестиции по партидите на животозастрахованите лица. Разпределението на дохода ще се основава на индивидуалните политики на застрахователите и здравноосигурителните дружества, на пазарен принцип и
Проектът на Наредба ще бъде публикуван на интернет страницата на КФН и ще бъде изпратен за съгласуване на Асоциацията на българските застрахователи, на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и на Българското актюерско дружество.
11. Прие Наредба за изменение на Наредба № 3 от 24.09.2003 г. за реда и начина за промяна на участие и за прехвърляне на натрупаните средства на осигурено лице от един фонд за допълнително пенсионно осигуряване в друг съответен фонд, управляван от друго пенсионноосигурително дружество.
Измененията в наредбата произтичат от влизането в сила на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и преминаването на функциите по събиране и разпределяне на вноските за допълнително задължително пенсионно осигуряване от Националния осигурителен институт към Националната агенция за приходите.
В наредбата са променени текстовете, свързани със задължения на НОИ по приемане на заявленията за промяна на участие от един фонд за задължително пенсионно осигуряване в друг съответен фонд и последващото превеждане на осигурителни вноски във връзка с промененото участие, които се поемат от Националната агенция за приходите.
Предстои публикация на наредбата в Държавен вестник.