На свое заседание от 08.03.2006 г. Комисията за финансов надзор взе следните решения :
1. Прие Наредба за задължителното застраховане по чл. 249, ал. 1 и 2 от Кодекса за застраховането и за методиката за уреждане на претенции за обезщетение на вреди, причинени от моторни превозни средства. Предстои публикуване на наредбата в „Държавен вестник”.
Наредбата регламентира условията за извършването на задължителното застраховане по застраховките „Гражданска отговорност” на автомобилистите и „Злополука” на пътниците, като ги привежда в съответствие с новите изисквания на Кодекса за застраховането. Застрахователите могат да прилагат и условия различни от определените в Наредбата, само когато те са по-благоприятни за потребителите.
Наредбата определя минимални изисквания за съдържанието на полиците по тези застраховки, като данни за застрахователя, данни за застрахованото лице и автомобила, дължима премия и други. Също така се изброяват документите, които трябва да се представят от пострадалите лица, за да им бъде разгледана претенцията и определено застрахователното обезщетение. Запазва се изискването застрахователят задължително да снабдява застрахованите със стикер, който се поставя на предното стъкло на автомобила. Нов момент е въвеждането на изискване водачът винаги да носи със себе си и контролния талон към стикера, който се представя заедно със застрахователната полица при проверка от контролните органи.
Минималният размер на обезщетението за вреди, причинени на автомобили се определя по методика, която е приложение към Наредбата. Методиката установява ред за определяне на действителната стойност на различните автомобили и факторите, които се вземат предвид при изчисляване размера на обезщетението. Методиката ще се прилага от застрахователите и от Гаранционния фонд, като по своя преценка застрахователите могат да използват и друга методика, когато тя е по-благоприятна за потребителите и води до формиране на по-високи по размер обезщетения.
2. Издаде на “Елана Трейдинг” АД, гр. София, нов лиценз за извършване на дейност като инвестиционен посредник. Инвестиционният посредник може да извършва предвидените в ЗППЦК инвестиционни и допълнителни дейности и услуги, включително поемане на емисии и извършване на сделки с ценни книжа за собствена сметка. За да извършва дейности и услуги, съгласно новият лиценз, се изисква дружеството да разполага по всяко време с капитал от не по-малко от 1 500 000 лв.
3. Издаде на “Балканска Консултантска Компания” ЕАД, гр. София, нов лиценз за извършване на дейност като инвестиционен посредник. Инвестиционният посредник може да извършва предвидените в ЗППЦК инвестиционни и допълнителни дейности и услуги без поемане на емисии и извършване на сделки с ценни книжа за собствена сметка. За да извършва дейности и услуги, съгласно новият лиценз, се изисква дружеството да разполага по всяко време с капитал от не по-малко от 250 000 лв.
4. Издаде на “Авал Ин” АД, гр. София, нов лиценз за извършване на дейност като инвестиционен посредник. Инвестиционният посредник може да извършва предвидените в ЗППЦК инвестиционни и допълнителни дейности и услуги без поемане на емисии и извършване на сделки с ценни книжа за собствена сметка. За да извършва дейности и услуги, съгласно новият лиценз, се изисква дружеството да разполага по всяко време с капитал от не по-малко от 250 000 лв.
5. Издаде нов лиценз за извършване на дейност като управляващо дружество на “Сентинел Асет Мениджмънт” АД.
6. Потвърди проспект за вторично публично предлагане на емисия обикновени, безналични акции с право на глас, издадена от „Българо-американска кредитна банка” АД, София. Емисията е в размер на 12 624 725 лв., разпределени в 12 624 725 броя акции с номинална стойност от 1 лв. всяка, с ISIN код BG1100098059 и представлява съдебно регистрирания капитал на дружеството. „Българо-американска кредитна банка” АД се вписва като публично дружество в регистъра на КФН, емисията акции ще се търгува на фондовата борса.
„БАКБ” АД е част от икономическата група на своя основен акционер – «Българо-американски инвестиционен фонд» (БАИФ), който притежава пряко 99.08% от капитала на банката.
7. Потвърди проспект за вторично публично предлагане на емисия обезпечени корпоративни облигации, издадени от “БМ Лизинг” АД, с ISIN код BG2100023055. Емисията е в размер на 3 500 000 евро, разпределени в 3 500 броя обикновени, поименни, безналични, лихвоносни, обезпечени облигации с номинална и емисионна стойност 1000 евро всяка една, матуритет 36 месеца, фиксиран лихвен процент в размер на 6.40% проста лихва на годишна база, тримесечен период на лихвено плащане, дата на емитиране 20.09.2005 г. и падеж – 20.09.2008 г. “БМ Лизинг” АД се вписва като емитент в публичния регистър на КФН.
Предметът на дейност “БМ Лизинг” АД е свързан основно с отдаване на активи под формата на лизинг – машини, производствено оборудване, леки и товарни автомобил, специализирана транспортна техника, недвижими имоти. Мажоритарен собственик на емитента, притежаващ 67,55% от капитала му, е «Българо-американски инвестиционен фонд» (БАИФ).
8. Потвърди проспект за вторично публично предлагане на емисия необезпечени корпоративни облигации, издадени от “Св. Св. Константин и Елена Холдинг” АД, гр. Варна, с ISIN код BG2100041057. Емисията е в размер на 5 000 000 евро, разпределени в 5 000 броя обикновени, поименни, безналични, лихвоносни, необезпечени облигации с номинална и емисионна стойност 1000 евро всяка една, матуритет 72 месеца, с плаващ лихвен процент в размер на 6-месечен EUROBOR плюс надбавка 5 пункта проста лихва на годишна база, шестмесечен период на лихвено плащане, дата на емитиране 20.12.2005 г. и падеж – 20.12.2011 г.
Набраните средства от емисията ще се използват за развитие на строителството и продажбите на жилища, развитие на туристическата дейност и придобиване на активи, свързани с пряката дейност на дружеството.
Основни акционери на дружеството са «Андезит» ООД, «Итал Комерс 75» ЕООД, «Рентапарк» ЕООД, притежаващи всяко по 28.17% от капитала на емитента.
9. Регистрира като професионален инвеститор Правин Бенкър.