Диана Йорданова – зам.-председател на Комисията за финансов надзор (КФН) в интервю за Българско национално радио (БНР) по повод допълнителното пенсионно осигуряване в България

На 15 август г-жа Диана Йорданова, заместник-председателят на КФН, ръководещ управление “Осигурителен надзор”, бе гост в предаването „Нашият ден“, програма „Христо Ботев“ на БНР, по повод положителната оценка на ОИСР (Организацията за икономическо сътрудничество и развитие) на допълнителното пенсионно осигуряване в България и перспективите за неговото усъвършенстване и развитие.

По тази важна тема за цялото общество г-жа Йорданова коментира резултатите от прегледа на частното пенсионно осигуряване у нас, който е част от пътната карта за присъединяването на страната ни към ОИСР. Тя подчерта, че получената висока оценка от прегледа на частното пенсионно осигуряване в България, включително при съпоставката с пенсионните системи на други държави – членки на ОИСР, е в резултат на доброто сътрудничество и партньорство между Комисията за финансов надзор, Министерство на финансите, Министерство на труда и социалната политика, както и представители на браншови организации. Зам. – председателят на КФН поясни още, че вследствие на значими законодателни промени, реализирани след 2018 г. след  проведения преглед на сектора, той е един от най-стриктно регулираните в страната. Като пример посочи ежедневния надзор, осъществяван от Комисията за финансов надзор върху дейността на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване.

На поставения въпрос г-жа Йорданова разясни основните характеристики на тристълбовия пенсионен модел като един от най-добрите модели в международната практика и неговото предназначение за. постигане на т.нар. „заместващ доход“ при пенсиониране в размер на  70% от осигурителния доход общо от държавното обществено осигуряване и частните пенсионни фондове. От тях 20% би следвало да бъдат осигурени от плащанията от фондовете за допълнително задължително пенсионно осигуряване, т.нар. „втори стълб“ и 10% от трети стълб, т.нар „доброволно осигуряване“.

Относно намеренията на КФН за усъвършенстване на пенсионната система и подготвяните законови промени в областта на частното пенсионно осигуряване в България, г-жа Йорданова коментира, че те са свързани с въвеждане на „мултифондовия модел“ въз основа опита на различните страни. Той дава възможност на хората да направят избор, дали желаят по-високо рисково или по-консервативно да бъдат управлявани парите им, както и отчитане на жизнения им цикъл, с оглед постигане на най-добрите за тях резултати. Колкото по-млад е човек, толкова по-дълго той ще се осигурява, съответно по-високата му толерантност към инвестиционния риск дава възможност за по-висока доходност и респективно по-високи пенсионни плащания. За целта са необходими законови промени, включително и известно допълнително завишаване на изискванията към пенсионноосигурителните дружества.

Във връзка с усъвършенстването на законодателството до момента са проведени срещи с Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване и други обществени организации. Също така заместник-председателят посочи социологическо проучване, проведено по инициатива на Комисията по труда и социалната политика към 49-то Народно събрание, което показва, че младите хора желаят по-гъвкаво, по-модерно, по-добро инвестиране и дори предпочитат сами да инвестират средствата си.

В края на разговора г-жа Йорданова подчерта ролята на КФН по осигуряване на спазването на нормативните изисквания, въвеждането на най-добрите международни практики и насърчаване на финансовата грамотност. Тя благодари на БНР за проявения интерес по въпроса, като отбеляза, че БНР винаги следи обществено значимите теми и е добър партньор за повишаване на финансовата грамотност на обществото.

Целият разговор може да чуете тук: https://bnr.bg/hristobotev/post/102033503/iordanova