Експерти от Комисията за финансов надзор взеха участие в Investor Finance Forum

Експерти от Комисията за финансов надзор (КФН) бяха панелисти в 13-то издание на най-престижното икономическо събитие – Investor Finance Forum 2024 г. (IFF).

В панела „Net zero economy“ участие взе Петя Хантова – директор на дирекция „Надзор на инвестиционната дейност“, която сподели пред аудиторията, че: „От все по-голямо значение за инвеститорите и заинтересованите страни е дали определени компании са устойчиви и дали влияят положително в дългосрочен план. Инвеститорите на капиталовия пазар и мениджърите днес отчитат и разбират важността на мониторинга и оценката на ESG показателите и до каква степен управляваното от тях дружество има ползотворно въздействие върху околната среда, служителите и обществото. Наличието на т.нар. ESG стратегии не e само възможност за по-добро управление на ресурсите, но и фактор за въвеждане на отговорни екологични и социални политики. Те започват да играят все по-съществена роля в привличането на инвеститори и улесняването на достъпа до кредитиране. В тази връзка е важно да се подчертае водещата роля на Комисията за финансов надзор за предприемане на мерки за съобразяване с насоките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, заложени в Принципите за корпоративно управление и в частност тези, свързани с устойчивостта и жизнеспособността на компаниите, както от дружествата, така и от самия регулатор. На следващо място, КФН активно участва в дискусиите с всички заинтересовани страни по повод инициативата на „Българска фондова борса“ АД за получаване на ESG рейтинг от публичните компании.  Оповестяванията по ESG темите вече не просто са въпрос на „слагане на отметка“, а на задълбочен анализ на въздействия, рискове и възможности, както и оказване на влияние върху бизнес стратегията и бизнес модела на дружествата.  Това е нов модел на бизнес мислене, който изисква задълбочен анализ на средата, в която дружествата оперират, и преценка за необходимостта от адаптиране на бизнес стратегиите и дори на бизнес моделите. Създава се нова реалност, която изисква да сме гъвкави и подготвени за трансформация, да гледаме напред дългосрочно, да бъдем предвидими и по-отговорни към околната среда и обществото“.

Petya_Hantova_profile

Комисията за финансов надзор, като бъдещ член на Комитета по корпоративно управление и като страна, участвала в последните изменения на Принципите за корпоративно управление, се ангажира да проследява спазването им от българските участници на капиталовия пазар и силно ги препоръчва като най-разпознаваемия и висок международен стандарт в областта на доброто управление на компаниите. Така ще се създадат необходимите предпоставки за изграждане на пазарно доверие, почтеност, икономическа ефективност и финансова стабилност – ключови елементи за всеки успешен бизнес.

„В тези усилия ние активно ще си сътрудничим и ще разчитаме на нашия партньор – Националната комисия по корпоративно управление, с която ще организираме съвместни инициативи и съгласувани действия, за да постигнем заедно широка разпознаваемост и спазване на Принципите за корпоративно управление на ОИСР“, заяви по време на откриването на форума председателят на Комисията за финансов надзор – Бойко Атанасов.

В панел „Финтех“ участие взе Йорданка Ушагелова –  директор на дирекция „Анализи, жалби и преструктуриране“: Новата Стратегия на КФН за наблюдение на финтех сектора (2025-2027) очертава стъпки за развитието на иновациите, като същевременно се стреми да запази стабилността на финансовия пазар и да подобри оперативната устойчивост, както и да защити интересите на потребителите. Това прави Стратегията един от важните документи за Комисията в следващите години и целите ѝ са да подобрява финансовия надзор, като развива стабилна, динамична и сигурна финтех екосистема. Основните ѝ приоритети са насърчаване на иновациите и адаптивността, осигуряване на интегритет на пазара и финансова стабилност в небанковия финансов сектор, стимулиране на устойчиви финтех практики и поддържане на международното сътрудничество“.

Панелите “Net zero economy” и “Финтех” се откроиха като критични теми, трансформиращи бъдещето на бизнеса и обществото, с влияние върху глобалните усилия за иновации и икономическа устойчивост. Този факт подчертава необходимостта от балансиран подход, като Комисията за финансов надзор остава трайно ангажирана към привеждане на регулаторните практики в съответствие с приоритетите на нулевата нетна икономика и възможностите на цифровата революция.