На 10 ноември 2011 година по инициатива на КФН, управление „Осигурителен надзор”, се проведе среща за обсъждането на проекта за Закон за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване. На срещата присъстваха представители на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, на Българската асоциация на управляващите дружества, Българска асоциация на лицензираните инвестиционни посредници и Асоциацията на българските банки. Тема на срещата бе промяната в инвестиционните регулации, предложена в проект на ЗИД на КСО.
Бихме искали да чуем мнението на всички асоциации по предлаганите промени в изискванията към инвестициите на пенсионните фондове, тъй като тези фондове са основният двигател на българския капиталов пазар, каза г-н Джалъзов, заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Осигурителен надзор”. Активите на пенсионните фондове непрекъснато нарастват, като в скоро време ще достигнат до 5 млрд. лева и е много важно да се усъвършенстват правилата за инвестиране на средствата им на капиталовите пазари, поради което организираме тази среща, за да се достигне до оптимално добри регулации в КСО, допълни г-н Джалъзов.
Поставиха се за разглеждане въпросите, свързани с разширяване на кръга на допустимите финансови инструменти за пенсионните фондове с цел предоставяне на по-големи инвестиционни възможности за техните нарастващи средства и по-добра диверсификация на портфейлите им. Дискутира се и въпросът относно инвестициите в свързани лица на българския капиталов пазар и позициите на асоциациите.
Участниците коментираха, че трябва да се намери баланс между засилената либерализация по отношение на инвестиране на средствата на пенсионните фондове с цел реализиране на по-голяма доходност, надхвърляща инфлацията от една страна, и от друга – необходимите ограничителни и забранителни разпоредби с цел намаляване на риска при инвестирането и предотвратяване на конфликт на интереси.
Г-н Джалъзов предложи през следващата седмица да се прецизират в работен порядък с представители на асоциациите текстове, по които вече има изказани становища , както и да се проведе следваща среща, на която да се коментират именно въпросите за свързаността. След като се обсъдят всички предложени промени със заинтересуваните страни законопроектът ще се предложи за разглеждане на второ четене в Комисията за финансов надзор и ще бъде изпратен на министерството, вносител на законопроекта.