КФН с отличие в Конкурса за добри практики в дейността на държавната администрация

По време на официална церемония, Институтът по публична администрация (ИПА) връчи наградите от Конкурса за добри практики в дейността на държавната администрация.

Сред 24-те предложения в категориите „Управление на хората“, „Технологични решения за открито управление и административно обслужване“, „Социална отговорност“ и „Устойчиво развитие“, Комисията за финансов надзор бе отличена с 2-ро място  в категорията „Технологични решения за открито управление и административно обслужване“, за реализиране на практиката си „Изграждане на Единна информационна система (ЕИС) за нуждите на Комисията за финансов надзор, осъществяван с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд, по Договор за безвъзмездна финансова помощ № BG05SFOP001-1.011-0001-C01 /23.07.2020 г.

Коренна промяна в модела на административно обслужване, дигитализиран обмен на данни в небанковия финансов сектор и напълно нов модел на комуникация с поднадзорните на Комисията лица са постигнати с функционирането на ЕИС, като председателят на КФН – Бойко Атанасов сподели: „Дигитализацията на Комисията за финансов надзор подчертава ангажимента на институцията с нови проекти, които целят да подобрят достъпността, прозрачността и иновациите във финансовия сектор. Един от основните проекти е създаването на Единната информационна система, която не само намалява административната тежест, но и демонстрира усилията на КФН да оптимизира оперативните процеси, да подобри управлението на данни и да улесни комуникацията между различните заинтересовани страни. Тази система играе ключова роля в укрепването на нашата позиция като регулатор не само на национално, но и на европейско ниво, ангажиран с поддържането на стабилна и добре регулирана финансова среда.“

Другите инициативи на Комисията обхващат мобилното приложение FSC Mobile и образователната дигитална кампания „Invest Safely“ – те предоставят на потребителите инструменти за вземане на информирани инвестиционни решения и насърчават финансовата грамотност и доверието сред обществеността. От друга страна, действащият Innovation Hub подчертава ангажимента на КФН да подкрепя финтех развитието като предоставя платформа за сътрудничество, насоки и регулаторна яснота за стартиращи фирми и новатори. Този център служи като мост между регулатора и нововъзникващите технологии, като гарантира, че иновациите се развиват сигурно и съвместимо. Взети заедно всички тези дигитални проекти подчертават ангажираността на институцията към цифровизацията, както и нейната стратегическа визия за адаптиране към изискванията на бързо развиваща се финансова екосистема.

Комисията за финансов надзор ще продължи да съблюдава тенденциите в прогресиращото глобално финтех обществото, като същевременно с това да защитава интересите на потребителите в небанковия финансов сектор.