Комисията за финансов надзор със заключения от извършена последваща оценка на въздействието на Закона за пазарите на финансови инструменти

Комисията за финансов надзор на свое заседание, проведено на 19.12.2024 г., прие Последваща оценка за въздействието на Закона за пазарите на финансови инструменти.

През последните 5 години на капиталовия пазар в Република България се осъществяват ключови реформи. Пазарът се трансформира  и усъвършенства, както чрез промени в нормативните актове, така и чрез стратегически документи, в които са определени цели, дейности и мерки за тяхното постигане.

Това е първата извършена последваща оценка от приемането на Закона за пазарите на финансови инструменти, обхващаща период от 5 години от влизането в сила на закона на 16.02.2018 г. до края на м. юни 2023 г. и е изготвена от експерти от Комисията за финансов надзор.

Фокусът на последващата оценка е поставен върху изследване на резултатите, постигнати след дефиниране на целите от предварителната оценката на въздействието на Закона за пазарите на финансови инструменти и на измененията и допълненията в закона, в разглеждания период. Последващата оценка на въздействието на Закона за пазарите на финансови инструменти има за цел да установи дали той е реализирал планирания и желан ефект върху участниците на капиталовия пазар в Република България.

В изготвената оценка  на въздействаeтo на Закона за пазарите на финансови инструменти са посочени реално постигнатите резултати и са дефинирани  предизвикателствата както пред пазарните участници, така и пред Комисията за финансов надзор, като регулаторен и надзорен орган. Анализът е основан на доказателства, чрез които са направени изводи, които да послужат за формирането на бъдещи политики в областта на капиталовите пазари, както и да бъдат основа за създаване на ефективни и устойчиви законодателни мерки.

От извършения анализ може да се направи извод, че оценката на Закона за пазарите на финансови инструменти е положителна и заложените цели са постигнати в необходимата степен. Анализът на пазарите на финансови инструменти през разглеждания период показва, че действащото българско законодателство, уреждащо тази материя, се представя добре по класическите критерии за постигане на целите:  ефективност, ефикасност, устойчивост и полезност –  вземайки предвид силното влияние върху капиталовите пазари, оказвано от външни фактори от регионален и глобален мащаб през последните години. Очакваните от приемането на закона резултати са постигнати в голяма степен поради предвидените в него механизми за това.

Налице е възможност за прецизиране и доразвиване на някои от разпоредбите на Закона за пазарите на финансови инструменти, които да отговарят по-ефективно и устойчиво на съответните потребности в регулирането на обществените отношения на българския капиталов пазар. Въз основа на изводите от  оценката са формулирани препоръки за последващи реформени действия, свързани с изменения и допълнения на Закона за пазарите на финансови инструменти.

Резултатите от Последващата оценка на въздействието са публикувани на интернет страницата на Комисията за финансов надзор и на Портала за обществени консултации на Министерския съвет в изпълнение на чл. 22 от Закона за нормативните актове.