Председателят на КФН – Бойко Атанасов откри Investor Finance Forum 2024

На 21 ноември, г-н Бойко Атанасов – председател на Комисията за финансов надзор (КФН), официално откри най-голямата годишна среща на финансовата и инвестиционна общност в региона – Investor Finance Forum 2024 г. (IFF). Тя се организира за 13-та поредна година от икономическия сайт „Investor.bg“ (Инвестор.бг).

Форумът традиционно обединява лидери, експерти и професионалисти от сферите на банкирането, финансите, финтех, капиталовите пазари, фондовите борси и регулаторните органи. IFF платформата дава възможност за обмен на идеи, за установяване на ценни бизнес контакти и за участие в дискусии, относно настоящите предизвикателства пред банковия и небанков финансов сектор.

„За мен е привилегия за поредна година да открия форума на „Инвестор“. Днес имаме изключително важната задача да се задълбочим в найактуалните теми за глобалната икономика и като причинно-следствена връзка, за икономиката на България. В настоящия момент, инфлационният натиск е постоянен и със сериозни последици – върху националните икономики, върху международните капиталови потоци, пазарните настроения и инвестиционните стратегии във всички класове активи. Ние сме длъжни да мислим и да действаме, докато намерим начин, по който да управляваме инфлацията, така че тя да намали темповете си и да позволи по-спокойни дни за всички заинтересовани страни. Какво предстои за България в икономически, финансов, технологичен и разбира се, регулаторен план? Имаме нужда от засилване на растежа на малкия и средния бизнес, от привличането на чуждестранни инвеститори, за да сме конкурентоспособни; от въвеждане на еврото, за да може България да получи нови възможности, по-малко  предизвикателства за инвеститорите; да утвърдим ролята на България като стратегически партньор в Европейски съюз, то усилията трябва да бъдат насочени към улесняване на прехода ни към еврото и финансовата ни интеграция; да продължим с успешни инициативи като новите сегменти на Българската фондова борса – EuroBridge, иновативният пазар Beam, тенденцията за нарастващ брой успешни IPO-та; да въведем максимално бързо ESG критериите като стандарт, съществен при вземането на инвестиционни решения. Още една тема, на която сме длъжни да обърнем внимание днес – цифровият преход на финансовите пазари. Имаме редица предимства пред нас, но и своите рискове. Независимо дали обсъждаме облигации, ETF, стоки или криптовалути, способността за диверсификация и управление на риска никога не е била по-важна. Заедно трябва да насърчаваме ефективни пазари, финансова стабилност, засилване на надзора, както и подобряване защитата на инвеститорите. Днес, повече от всякога, се нуждаем от ясна, пропорционална и гъвкава регулаторна рамка. Както и се нуждаем от силен и ефективен надзор, поддържане на доверие и стабилност в цялата пазарна екосистема. Заедно трябва да се ориентираме в моделите на съвремието и да вървим уверено към всяко едно нововъдедение в синхрон с европейските регулации“, сподели пред широката аудитория г-н Атанасов.

В рамките на 6 панела, модераторите и участниците в дискусиите направиха анализ на бъдещето на икономиката и капиталовите пазари. В центъра на обсъждането бе инфлацията, маневрите на централните банки, световната икономика и възможността да се правят точни прогнози в условията на нарастваща геополитическа несигурност. Как България да се позиционира като атрактивна инвестиционна дестинация също бе сред основните теми, като страна-членка на ЕС, европейската икономика и глобалната конкуренция със САЩ и Китай.

Българската фондова борса акцентира на капиталовите пазари, като катализатор за растеж, чрез новите сегменти EuroBridge, Пазар Beam и други инвестиционни възможности, които да засилят интереса на чуждестранните инвеститори.

Събитието продължи с анализ на очакванията след  рамковата конвенция на ООН по изменението на климата – СОР – 29, ESG изискванията и зелената енергия, дигиталната трансформация и устойчивото развитие като ключови фактори за бъдещето на икономиката, заедно с развитието на изкуствения интелект и неговата роля в еволюцията на финансовия сектор.

Форумът разгледа и стратегиите за управление активи, диверсификация и рискове, както и ролята на инвестиционните дружества и фондове в контекста на променящата се икономическа среда.

В обсега на обсъжданите теми бяха мерките, които могат да бъдат предприети за защита на потребителите и подобряване финансовата култура на обществото, на фона на борбата с незаконната небанкова финансова дейност. Комисията за финансов надзор ще продължи усилено да работи както в тази насока, така и в подкрепа на бизнеса в стремежа му към иновации и устойчив растеж.