Препоръки на ESMA за по-ефективни и привлекателни капиталови пазари в ЕС

Европейският орган за ценни книжа и пазари (ESMA) е публикувал своето становище „Изграждане на по-ефективни и привлекателни капиталови пазари в ЕС“. Документът включва 20 препоръки за укрепване на капиталовите пазари в Европейският съюз ( ЕС), както и как да се отговори на  нуждите на европейските граждани и бизнес. Предложените действия обхващат амбициозни нормативни изменения и нововъведения във финансовия сектор, които са насочени не само към надзорните органи на капиталовия пазар, но и към държавите членки, Европейската комисия и съзаконодателите на ЕС, както и към цялата финансова индустрия.

Препоръките се фокусират върху три основни измерения със следните ключови предложения:

  • Граждани на ЕС: Основните препоръки в тази област включват разработването на дългосрочни инвестиционни продукти и пенсионни системи, които са подходящо стимулирани и допринасят за развитието на капиталовите пазари, както и за създаване на данъчни стимули за инвеститорите на дребно. Обръща се внимание и на необходимостта от допълнителни усилия за подобряване на финансовото образование.
  • Компании от ЕС: Разнообразните и устойчиви възможности за финансиране са от решаващо значение за стимулиране на растежа и иновациите в ЕС, особено за малките и средни предприятия.Основните препоръки в тази област включват: разработване на благоприятна екосистема за публичните компании и насърчаване на развитието на общоевропейски пазари, като същевременно се направят стъпки към преодоляване пречките пред интеграцията им, особено по отношение на пазарните инфраструктури.
  • Регулиране и надзор на ЕС: капиталовите пазари на ЕС трябва да бъдат гъвкави, за да отговорят на динамично променящите се нужди на потребителите.Основните препоръки включват модернизиране на регулаторната рамка на ЕС, така че да не изостава спрямо новите финансови инструменти, както и възможността ESMA временно да спре прилагането на конкретни разпоредби в правото на ЕС с цел да се избегнат ясно идентифицирани смущения или рискове за финансовите пазари на ЕС и инвеститорите. В същото време се дава приоритет на уеднаквяването на надзорните практики на националните надзорни органи в ЕС и на засилването ролята на ESMA в процеса на събиране на големи обеми надзорни данни, обработката им и анализирането на риска. В допълнение ESMA препоръчва да се оцени по-нататъшната централизация на надзора на ниво ЕС (например на големите пан-европейски пазарни структури и доставчици на услуги за крипто активи).

Становището на ESMA може да бъде намерено на следния линк: https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/2024-05/ESMA24-450544452-2130_Position_paper_Building_more_effective_and_attractive_capital_markets_in_the_EU.pdf