На свое заседание от 21 юни 2011 г. КФН взе следните решения:
1. Потвърди проспект за първично публично предлагане на емисия акции, които ще бъдат издадени от „Флоримонт Пропъртис” АДСИЦ, гр. София в резултат на увеличение на капитала на дружеството. Емисията е в размер на 1 000 000 лева, разпределени в 1 000 000 обикновени акции, с номинална и емисионна стойност 1 лев всяка. Вписа в публичния регистър горепосочената емисия акции / в процес на емитиране/
2. Одобри промяна в устава на „Агро Финанс” АДСИЦ, гр. София. Промяната е свързана с овластяване на СД за увеличаване на капитала и за издаване на облигации до определен размер.
3. Издаде лиценз на „Авус Капитал” ООД, гр. София (в процес на учредяване) за извършване на дейност като инвестиционен посредник в рамките на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство.
Дружеството е с капитал в размер на 280 000 лева. Учредители са 2 физически лица – Борислав Недялков и Иван Ашминов, които притежават по 50% от капитала.
4. Призна на Георги Георгиев придобита квалификация за извършване на дейност като инвестиционен консултант.
5. Прие на първо четене проект на Наредба за изискванията към възнагражденията в застрахователите, в презастрахователите и в здравноосигурителните дружества.
С предлаганата наредба се въвеждат разпоредби от правото на Европейския съюз.
Необходимостта от приемането на препоръката, съответно въвеждането й в българското законодателство е обусловена от установени случаи на необосновано поемане на рискове, което е оценено, като предпоставка за несъстоятелност на предприятия от сферата на финансовото посредничество и за системни проблеми в държавите-членки и в целия свят. Проблемите с платежоспособността на отделни финансови институции оказаха и продължават да оказват негативно влияние върху останалата част от икономиката и доведоха до големи разходи за обществото.
От извършените анализи е установено, че макар неподходящите практики за възнаграждение в сектора на финансовите услуги да не са основната причина за финансовата криза, която се разви през 2007 и 2008 г., те допринесоха за поемането на необосновани рискове и по този начин допринесоха за отчитането на загуби от финансови предприятия, включително и застрахователните. Част от практиките за възнаграждение противоречат на принципа за ефективното и разумно управление на риска, поради което е необходимо приемането на съответната нормативна уредба и осигуряване на необходимото ниво на прозрачност в практиките за определяне на възнагражденията.
Проектът на наредба е публикуван на интернет страницата на КФН в раздел „Нормативна уредба”, „Обществени консултации”. Проектът ще бъде изпратен за съгласуване на Асоциацията на българските застрахователи.
6. Прие на първо четене проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 42 от 2010 г. за изграждането и поддържането на информационна система за оценка, управление и контрол на риска, в т.ч. за издаване на полици по задължителните застраховки по чл. 249, т. 1 от Кодекса за застраховането
Предлаганите промени в Наредбата са свързани с приключилата процедура по изграждане на информационната система за оценка, управление и контрол на риска, и за издаване на полиците по задължителните застраховки.
При изпълнение на ангажиментите по изготвяне на техническото задание за информационната система е възприет разумен и ефективен подход за единна информационна система на Гаранционния фонд, която непосредствено обхваща и самите застрахователи и застрахователни посредници. Това решение е дало отражение върху ефективността на процесите и като резултат отпада необходимостта от изготвяне на отделни технически задания от самите застрахователи.
Към момента информационната система е завършена, осигурен е необходимия достъп на застрахователите и застрахователните посредници за издаване на полиците от системата и се извършва тестване на нейното функциониране в реални условия.
На практика проектът е реализиран и информационната система функционира ефективно, поради което се правят настоящите предложения за промени в наредбата, с които се отчита постигнатият напредък и се определя крайният срок от който да започне издаването на полици – единствено и само чрез информационните системи на застрахователите.
Проектът на наредба е публикуван на интернет страницата на КФН в раздел „Нормативна уредба”, „Обществени консултации”. Проектът ще бъде изпратен за съгласуване на Асоциацията на българските застрахователи и Гаранционния фонд.