Съобщение относно електронната система за разкриване на информация Е-Register

С решение № 34 от 09.01.2008 г. на Комисията за финансов надзор (КФН), бяха приети правилата, стандартите и процедурите за организация, функциониране и управление на единна система e-Register за предоставяне на информация от емитентите по чл. 43, ал. 1 от Наредба № 2 от 2003 г. за проспектите при публично предлагане и допускане до търговия на регулиран пазар на ценни книжа и за разкриването на информация от публичните дружества и другите емитенти на ценни книжа (Наредба № 2) и бе въведена в действие системата по чл. 43, ал. 2 от Наредба № 2 за предаване и получаване на предоставяната от емитентите информация. Съгласно това решение, емитентите са длъжни да използват единната система за предоставяне на информация по електронен път e-Register за изпълнение на задълженията си за разкриване на информация съгласно чл. 43, ал. 1 от Наредба № 2 считано от 14.01.2008 г., в съответствие с правилата, процедурите и стандартите. На задължените да се регистрират като потребители в системата e-Register лица бе даден срок за осъществяване на регистрацията до 29.02.2008 г.

Е-Register е електронна система на КФН за разкриване на информация от публичните дружества и другите емитенти на ценни книжа, създадена в синхрон с препоръките на Директива 2004/109/EC на европейския парламент и съвета от 15 декември 2004 година за хармонизация на изискванията за прозрачност по отношение на информацията за емитентите, чиито ценни книги са допуснати за търговия на регулиран пазар, изменяща Директива 2001/34/ЕС. Директивата цели осигуряване поне на минимална гаранция за навременната наличност на подлежащата на разкриване информация. По тази причина във всяка държава-членка трябва да има поне една система за архивиране и съхраняване. В тази връзка, публичен достъп до регулираната информация се осигурява и от комисията, която е длъжна да създаде и поддържа централизирана база данни за съхраняване на получената от емитентите, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар, регулирана информация. Целта на изграждането на тази база данни е насочена и към осигуряване на неограничен и сигурен достъп на обществеността и всички категории инвеститори до регулираната информация.

Съгласно разпоредбите на Директива 2004/109/ЕС, всички държави-членки са длъжни да изградят механизъм, чрез които получената от емитентите регулирана информация да бъде съхранявана и предоставена на обществеността за един по-дългосрочен период и да може да бъде лесно достъпна отвсякъде. Целта е създаването на Европейска електронна мрежа, която да свърже механизмите за съхранение на информация в отделните държави-членки, чрез която всяко лице да има свободен достъп до регулираната информация за дружествата, чийто ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар на територията на ЕС.
Комисията осигурява на регистрираните потребители достъп до системата e-Register чрез електронен портал на адрес: https://e-register.fsc.bg/, а публичният достъп до разкритата чрез системата информация е осигурен чрез официалната електронна страница на КФН, посредством активната връзка „данни от e-Register”.

Интерфейсът на e-Register позволява първоначално въвеждане на актуалната информация за поднадзорните лица, задължени последващо да разкриват информация. Първоначалното въвеждане на информацията се осъществява посредством форми, одобрени от КФН, които се подписват с универсален електронен подпис.

Последващите промени по партидата на съответното задължено лице се отразяват  автоматично от e-Register в резултат на последващо разкриваната информация.

Тази система ще даде възможност за осигуряване на съвременна електронна база данни, съдържаща необходима на инвеститорите информация, отговаряща на европейските изисквания. Целта е да се създаде достъп на инвестиционната общност и на обществеността до актуална, достоверна и сигурна информация за публичните дружества и емитентите, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар. Съществена функция на системата е организирането на информацията с цел цялостен хронологичен поглед върху процеса на разкриването й от страна на задължените лица. Полезността й се състои в това, че предоставя съвременен и бърз способ за разкриването и съхраняването на данни в електронен вид, което позволява от друга страна и дистанционен достъп до тези данни чрез интернет.

Към настоящия момент заявления за регистрация в e-Register са подали около 90 % от задължените лица. На 348 от тях е даден достъп до системата, а от останалите, подали заявление за регистрация е изискана допълнителна информация или документи, изискуеми във връзка с идентификацията на заявителите и допускането им до системата.

Заместник-председателят на КФН, ръководещ Управление „Надзор на инвестиционната дейност” ще упражни законовите си правомощия, с оглед задължаване на около 40 дружества, подлежащи на регистрация в електронната система на Комисията – e-Register,  да предприемат конкретни действия във връзка с  регистрацията им като потребители в системата. Задължените лица, които към настоящия момент не са се регистрирали в системата e-Register, следва да имат предвид, че Законът за публичното предлагане на ценни книжа (ЗППЦК) предвижда административнонаказателни санкции за извършителите и допустителите на нарушения на императивните норми на закона и подзаконовите актове по неговото прилагане, както и за несъобразяване с приложена принудителна административна мярка по чл. 212 ал. 1 от ЗППЦК.

Във връзка със задължението за разкриване на регулирана информация по смисъла на ЗППЦК пред обществеността, от задължените по глава VIа от ЗППЦК лица е изискана информация за начина, по който изпълняват това задължение (пряко или опосредено и посредством коя медия или информационен посредник). В резултат на постъпилите в отговор на запитването данни е видно, че задължените лица са избрали или смятат да изберат един или повече от един от следните медийни партньори, а именно:
www.x3news.com / „Сервиз финансови пазари” ЕООД
http://bizkit.dnevnik.bg / Икономедиа АД и Симекс България EOOД
http://bull.investor.bg / Investor.bg
http://www.ipo.bg – eлектронно издание на в. „Пари” / Бизнес медиа груп
http://beis.bia-bg.com / Борсова информационна компания "Капиталов пазар" ЕООД – София, Кепитъл маркет консултинг груп ООД
http://www.pik-bg.com – Електронно издание на списание „Пик” / Медиа комюникейшън груп ООД
http://fininfo.news.bg / Уеб медиа груп АД
http://www.infostock.bg / Инфосток ООД
http://www.profit.bg /  Profit.bg

Анализът на предоставената информация показва, че 20 дружества са избрали повече от един от горепосочените медийни партньори.