Скъсяване на стандартния цикъл на сетълмента на ценни книжа в Европейския Съюз

Съвместно становище на ESMA, Европейската комисия и Европейската Централна Банка

Влизането в сила на Регламент (ЕС) 2023/2845 на Европейския парламент и на Съвета от 13 декември 2023 година за изменение на Регламент (ЕС) № 909/2014 по отношение на дисциплината при сетълмента, трансграничното предоставяне на услуги, сътрудничеството между надзорните органи, предоставянето на спомагателни услуги от банков тип и изискванията към централните депозитари на ценни книжа от трети държави и за изменение на Регламент (ЕС) № 236/2012, известен като CSDR Refit, доведе до необходимостта от провеждане на поредица от съвместни обсъждания между Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП) и членовете на Европейската система на централните банки (ЕСЦБ). Целта на срещите е изготвянето на съвместен доклад относно оценката на въздействие при потенциално съкращаване на срока на цикъла на сетълмент, установен в чл. 5, параграф 2 от CSDR Refit, обозначаван като Т+2, и преминаването към цикъл на сетълмент Т+1, като се вземат под внимание разходите и ползите за участниците в търговията на финансовите пазари, прогнозата за бъдещото развитие на пазарите и се изготви „пътна карта“ на действията, които следва да се предприемат.

В своя доклад, който предстои да бъде представен на вниманието на Европейския парламент и на Съвета, ЕОЦКП откроява следните три съществени аспекта, свързани със съкращаването на цикъла на сетълмент, като безспорни:

  • Промяна в начина на функциониране на пазарите, чието въздействие ще бъде променливо в зависимост от естеството на пазарните участници, категориите сделки и видовете финансови инструменти;
  • При въвеждането на новия цикъл на сетълмент Т+1 факторите, които ще окажат въздействие в насока понижаването на риска, запазването на маржовете и намаляването на разходите, свързани с преодоляването на несъответствията с други правни системи, ще донесат съществени ползи за ЕС в сферата на спестовната и инвестиционна политика;
  • Хармонизацията, стандартизацията и модернизацията, които е необходимо да бъдат извършени, изискват определени инвестиции.

Повишаването на ефикасността и надеждността на процеса по приключване на сделките, който се предвижда да бъде ускорен с преминаването към цикъл на сетълмент Т+1, би улеснило последващото подобряване на качеството на сетълмента на територията на ЕС.

Въпреки че технически и юридически е възможно да се премине към отчитане на сделките с ценни книжа съобразно режима T+1 от централните депозитарни институции в ЕС, преобладаващият брой участници на финансовите пазари на територията на Съюза изразяват предпочитания за извършването на изменения в Регламент (ЕС) № 909/2014, за да се постигне координирано, правно обосновано, хармонично и съкратено преминаване към новия цикъл на сетълмент. За целта е необходимо да се вземе решение от съответните органи, участващи в законодателния процес, след направено законодателно предложение от страна на Европейската комисия.

Европейската платформа за техническо подпомагане TARGET-2-Securities (T2S) изпълнява основна функция във фазата на приключване на сделките на финансовите пазари в ЕС. Същата се използва от повечето централни депозитари в Съюза. В тази връзка Консултативната група за пазарни инфраструктури за ценни книжа и обезпечения, действаща в рамките на Европейската централна банка (ЕЦБ), подпомага изготвянето на хармонизиран дневен ред за привеждане на дейностите по приключване на сделките на територията на ЕС с новите изисквания.

Предвид гореизложеното, налице е необходимост от предприемането на бързи действия по изграждане на ефикасен и конкурентноспособен Съюз за спестяване и инвестиране в рамките на ЕС и преминаването към цикъл на сетълмент Т+1, за да се избегне продължителното и увеличаващо се отрицателно въздействие, породено от липсата на съответствие със системите, установени в повечето юрисдикции по света. Като се вземе под внимание и взаимозависимостта между пазарите в ЕС и тези в останалите юрисдикции в Европа, желателно е да бъде намерен общ подход, като усилията бъдат насочени към постигането на съгласие относно времетраенето на процеса по преминаване към цикъл на сетълмент Т+1.

Европейският орган за ценни книжа и пазари в сътрудничество с националните компетентни органи, Генерална дирекция „Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари“ и Генерална дирекция „Пазарна инфраструктура и плащания“ към ЕЦБ се споразумяха възможно най-бързо да изградят управленска структура, включваща финансовия сектор в ЕС, за да успеят да поемат ръководството и подпомогнат техническата подготовка по преминаването към цикъл на сетълмент Т+1.

Скоро предстои да бъдат публикувани подробности относно управленската структура, която се предвижда да бъде изградена върху принципите на равномерно секторно и географско представителство.

Съобщението е публикувано от ЕОЦКП на следния адрес:

https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/2024-10/ESMA74-2119945925-2085_EC-ECB-ESMA_High_level_joint_statement_T_1.pdf